spot_img

Przeklęta autorka i niedostępna książka

Przeklęta pisarka, która ściąga na swoich bliskich nieszczęście i tajemnicza książka, której egzemplarze są nigdzie niedostępne – brzmi interesująco? Fabuła młodzieżowej powieści Hazel Wood jest zbudowana na bazie baśni i horroru. Czy warto po nią sięgnąć?

„Więc nigdy jej nie czytałaś? – Nie. Próbowałam. Trudno ją zdobyć”

Dzieciństwo głównej bohaterki książki, Alice upłynęło pod znakiem tajemnicy związanej z życiem jej babki, Althea’y Proserpine. Starsza pani była autorką tajemniczej książki Opowieści z uroczyska, z której dziewczyna zapamiętała tylko 12 enigmatycznych tytułów baśni takich jak m.in. „Drzwi, których nie było, „Mechaniczna panna młoda” czy „Panna ze skóry obdarta”. Gdy Alice jako kilkuletnia dziewczynka udało się dostać do jednego z egzemplarzy książki, matka wyrwała jej go, mówiąc: „To nie jest książka dla dzieci”. Co zostało opisane w Opowieściach z uroczyska? Jaką tajemnicę kryje dawna rezydencja Althea’y tytułowego Hazel Wood? Kto i dlaczego zagraża Alice?

„Zacząłem mieć obsesję na punkcie tej książki, chciałem ją przeczytać, głównie dlatego, że była tak niedostępna”

Hazel Wood to jedna z tych książek dla młodzieży, które mogą przyprawić młodego czytelnika o gęsią skórkę. Horror, groteska, baśń i oniryzm u Melissy Albert składają się na spójną opowieść, którą nastolatek pochłonie jednym tchem. Autorka nieustannie balansuje pomiędzy budowaniem fabularnego napięcia i zostawianiem podpowiedzi co do finału zagadki, a jednoczesnym wprowadzaniem coraz to nowych kreatur, będących na tropie Alice i jej przyjaciela.

Hazel Wood to książka, która bez wątpienia przykuwa uwagę – również chropowatą, magnetyczną okładką – nikogo nie powinien więc dziwić fakt, że ten tytuł od kilku tygodni nie schodzi z list młodzieżowych bestsellerów.


TYTUŁ: Hazel Wood
AUTOR: Melissa Albert
TŁUMACZ: Krzysztof Puławski
WYDAWNICTWO: Media Rodzina
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 376

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec