spot_img

Niechciany lokator – powieść o chorobie

Listy do A. to zdecydowanie najsmutniejsza tegoroczna książka dla dzieci, którą miałam okazję czytać. W jaki sposób Anna Sakowicz podejmuje temat zmagań z chorobą Alzheimera?

Tajemniczy pan A.

Główną bohaterką książki jest mieszkająca z rodzicami, siostrą i cierpiącą na zaniki pamięci babcią kilkuletnia Anielka. Dziewczynka zauważa, że z babcią dzieje się coś niedobrego: zapomina imiona, myli osoby, jest jakby nieobecna. Anielka obwinia o to tajemniczego pana A. – bo przecież rodzice rozmawiali o jakimś Alzheimerze. Postanawia pisać do niego listy, z których wyłania się obraz coraz mocniej postępującej choroby…

Przygnębiające sceny

Powieść Anny Sakowicz jest zwyczajnie smutna. Kolejne stadia choroby widziane oczami dziecka nie napawają optymizmem: początkowo dziewczynka nie rozumie, skąd to całe zapominanie i uznaje, że starsza pani jest po prostu świetną aktorką; następnie Anielce towarzyszą wspomnienia czasów, kiedy babcia była jeszcze w pełni sił – aż wreszcie do narracji wkrada się smutek czy złość. Przygnębiające uczucie, ogarniające czytelnika autorka próbuje rozładować miłością, jaka przebija ze scen, podczas których bohaterka spędza czas z chorą osobą (czyta jej, razem rozwiązują układanki, dziewczynka rozwesela babcię).

Wprost

Kolejną emocją towarzyszącą mi podczas lektury było zdziwienie. Autorka, oprócz pokazania kolejnych stadiów choroby, mówi wprost o śmierci. Dialogi, jakie znajdziecie w tej książce dalekie są od metaforycznego ukazywania procesu odchodzenia – rodzice rozmawiają z Anielką poważnie, mówiąc wprost o tym, co dzieje się po obumarciu ciała. Co najistotniejsze, autorka podejmuje te trudne tematy, zwracając szczególną uwagę na poszanowanie uczuć dziecka i traktowanie go jak pełnoprawnego partnera go rozmowy.

Przykuwa w tej powieści uwagę całe spektrum, drastycznie się różniących od siebie reakcji bohaterów, zależne od ich wieku – inaczej na chorobę babci reagują rodzice, inaczej nastolatka i dziecko. Złożoność uczuć dodatkowo podkreśla ołówkowa kreska Ewy Beniak-Haremskiej. Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer to wspaniała, choć smutna, obowiązkowa pozycja dla każdego dziecka i dorosłego, który próbuje zmierzyć się z tą tematyką.


TYTUŁ: Listy do A. Mieszka z nami Alzheimer
AUTOR: Anna Sakowicz
ILUSTRATOR: Ewa Beniak-Haremska
WYDAWNICTWO: Poradniak K
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 159

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec