spot_img

Męsko-damska lektura, czyli tropem kobiet przez wieki

Historia kobiet jest kolejną pozycją w tzw. Nurcie herstories. Czy książka Katarzyny Radziwiłł opublikowana przez wydawnictwo Muchomor to pstryczek w nos dla wszystkich przedstawicieli męskiej płci?

Wielkoformatowy album

Książka napisana przez Katarzynę Radziwiłł i zilustrowana przez Joannę Czaplewską jest właściwie wielkoformatowym atlasem, pokazującym rozmaite zajęcia kobiet w przeciągu rozwoju cywilizacji. W układzie chronologicznym – od czasów prehistorycznych do współczesności – przedstawiono czym zajmowały się kobiety w poszczególnych wiekach. Wzrok przyciąga już sama forma wydania tej książki – kolorowa, zabawna, a przy tym niezwykle estetyczna.

Męsko-damska lektura, czyli tropem kobiet przez wieki

Feministyczny przekaz?

Gdy zaglądnęłam do środka i czytając, weryfikowałam treści tej książki, to kilkukrotnie mnie ona zaskoczyła. Czym? Przede wszystkim klarownym i wyważonym sposobem opisania historii mężczyzn i kobiet – nie znajdziecie tu fragmentów zakłamujących kulturowe dzieje w sposób przechylający szalę na jedną ze stron płciowego konfliktu. Autorka dba o zachowanie obiektywizmu, a jednocześnie w prostolinijny sposób pokazuje, że poszczególne kultury po prostu się od siebie różniły – np. w Egipcie „ojciec i matka byli tak samo ważni. Jeśli nie mieli służby, oboje zajmowali się domem i dziećmi” bądź Rzymie („mąż był panem całego majątku kobiety i miał nad nią pełną władzę: mógł ją wypędzić z domu, a nawet zabić”). O wielu faktach, przedstawionych przez Katarzynę Radziwiłł zwyczajnie nie wiedziałam (m.in. o tym, czym jest gineceum lub tesmoforie oraz o tym, że egipskie kobiety mogły sprawować urząd wezyra).

Ciekawostki i współczesność

Wśród ogromnej dawki informacji znajdziecie w Historii kobiet także wiele ciekawostek, takich jak np. informacje, kiedy odbył się pierwszy kobiecy protest; skąd wziął się zwyczaj wymieniania się obrączkami oraz kiedy w Paryżu pojawiła się pierwsza księgarka?  Warto zwrócić szczególną uwagę na sposób przedstawienia czasów współczesnych. Autorka podkreśla, że coraz większą uwagę przykłada się do haseł równość i parytet:

 firmy produkujące zabawki starają się pokazać, że nie ma podziału na zajęcia kobiece i męskie, powstają lalki kobiety, które są inżynierami, i lalki mężczyźni, które robią pranie. Wiele organizacji stara się zwracać naszą uwagę na sposób, w jaki kobiety i mężczyźni są przedstawiani w podręcznikach szkolnych.


TYTUŁ: Historia kobiet
AUTOR: Katarzyna Radziwiłł
ILUSTRATOR: Joanna Czaplewska
WYDAWNICTWO: Muchomor
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 44

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec