spot_img

Listy, tajemnice i święto – czyli sposób na organizację Dnia Pisania Listów

9. października przypada Międzynarodowy Dzień Pisania Listów. W tematykę tego dnia doskonale wpisuje się czwarty tom serii Bulbes i Hania Papierek. Lustro Biblioteki objęło go swoim patronatem.

Chłopiec i dziewczynka

Bohaterami Listu do Ronaldo – oraz całej serii autorstwa Anny Onichimowskiej, zilustrowanej przez Olę Woldańską-Płocińską – są dziewięcioletni chłopiec, Bulbes i jego koleżanka Hania. Gdy chłopiec dostaje na urodziny zeszyt z kotami, postanawia, że będzie zapisywać w nim fragmenty wymyślonej przez siebie książki. Jest to jego sekret i nie chce się nim z nikim dzielić? Czy Hania to zaakceptuje?

„Bo jakoś brzmi niepoważnie, a nawet głupio”

W Liście do Ronaldo optyka Onichimowskiej bacznie rejestruje naturalne reakcje dzieci. Zawstydzenie, speszenie, złość, radość – autorka jest wyjątkowo czujna i z uwagą podkreśla wszystkie te emocje, których doświadczają nastolatkowie. Codzienne interakcje – rozmowy z rodzicami, komentarze wymieniane w sklepie, pogawędki z rówieśnikami – są areną, na której rozgrywa się walka o prawo do prywatności, szacunek do wolności innych oraz świat własnych, dziecięcych sekretów.

Seria Onichimowskiej należy niewątpliwie do tych książek, które trzeba czytać bardzo uważnie – tu liczy się każdy gest, każde zdanie. To szczegóły odsłaniają sekrety duszy bohaterów i ich zmiany emocjonalne. Dojrzewający czytelnik, podążając za emocjami głównych postaci, dowiaduje się wielu rzeczy o samym sobie.

Warto zwrócić także uwagę na nowoczesną kreskę ilustratorską Oli Woldańskiej-Płocińskiej oraz na pogrubione w tekście,  dyskretnie zasygnalizowane najważniejsze problemy. Ważne tematy, mocne ilustracje, ascetyzm słów – oceniam List do Ronaldo bardzo pozytywnie.

Lustrzane inspiracje

„Bulbes myśli o Ronaldo. A może faktycznie Ronaldo miał kiedyś jakiegoś kota? Warto by się dowiedzieć! Może do niego napisać? Ale jak?”. W obchody ubiegłorocznego Międzynarodowy Dzień Pisania Listów bardzo aktywnie włączyła się Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli, która oprócz ekspozycji znaczków pocztowych i papeterii oraz warsztatów pisania listów, przygotowała dla dzieci także konkurs na list skierowany do bohatera literackiego. Warto pomyśleć nad zorganizowaniem podobnego wariantu tego wydarzenia.

Weź udział w akcji „Podaruj wiersz”


TYTUŁ: List do Ronaldo
AUTOR: Anna Onichimowska
ILUSTRATOR: Ola Woldańska-Płocińska
WYDAWNICTWO: Ezop
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 48

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska