Weź udział w akcji „Podaruj wiersz”

Jeżeli szukasz ciekawej akcji na zbliżający się Międzynarodowy Dzień Pisania Listów (9 października) lub Miesiąc Bibliotek Szkolnych weź udział w akcji „Podaruj wiersz”. Polega ona na odręcznym przepisaniu wybranego przez siebie wiersza i ofiarowania go ważnej osobie. Wszystkie biblioteki do udziału zaprasza Lustro Biblioteki oraz Fundacja im. Zbigniewa Herberta wraz z Biblioteką Narodową.

Podaruj wiersz

Zbigniew Herbert pisał listy-wiersze do przyjaciół, do ważnych dla niego artystów, do osób, które cenił. Ten gest pisarza – gest ofiarowania komuś autografu wiersza – jest inspiracją dla akcji „Podaruj wiersz”.

Udział w akcji polega na wybraniu wiersza dla konkretnej osoby, przepisaniu go odręcznie na przygotowanej karcie papeterii i następnie podarowaniu tego wiersza wybranej osobie.

Jak przygotować akcję?

Akcja trawa do 30 listopada 2019 roku. Możesz zorganizować własne warsztaty, spotkanie poetyckie lub przyłączyć się do innego wydarzenia. W międzyczasie odbywają się m.in.: Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania (29 września), Miesiąc Bibliotek Szkolnych (cały październik), Noc Bibliotek (5 października), Międzynarodowy Dzień Pisania Listów (9 października), Ogólnopolski Dzień Biblioterapii (14 listopada).

1. Wybierz ze swojego księgozbioru zbiór wierszy – nie musi to być wiersz Zbigniewa Herberta.

2. Możesz też przygotować wydruki wierszy z biblioteki cyfrowej polona.pl – znajdziesz tu np. rękopisy wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

3. Warto również zainspirować innych do napisania własnego wiersza dla bliskiej osoby.

4. Zaproponuj konkretne tytuły swoim czytelnikom, a na spotkaniu razem wybierzcie jeden wiersz.

5. Zachęć jak najwięcej czytelników do przepisania wybranego wiersza na przygotowanej papeterii i podarowania go komuś.

6. Najładniejsze z wierszy można zeskanować/sfotografować i udostępnić na fanpage biblioteki w social mediach.

7. Całości może towarzyszyć głośne czytanie poezji, spotkanie autorskie z lokalnym artystą lub też konkurs kaligraficzny.

Zobacz także instrukcję akcji oraz sprawdź szczegóły na fundacjaherberta.com.

W ramach akcji uruchomiono aplikację (do pobrania tylko z Google Play). Za jej pośrednictwem można odnaleźć biblioteki, w których dostępne są karty papeterii. Aplikacja zawiera też cyfrową wersję karty, którą można pobrać, przesłać lub wydrukować. Daje również dostęp do zestawienia instytucji opieki i pomocy społecznej, których podopieczni otrzymali już przepisane specjalnie dla nich wiersze.

Zdjęcie: Barbara Maria Morawiec, strona z książki Herbert w listach – (auto)portret wieloraki