spot_img

Co się kryje w butach, czyli Dzień bez skarpetki

Na to dzisiejsze niekonwencjonalne święto – Dzień bez skarpetki – polecam równie niekonwencjonalną lekturę, Poznajcie sekretne życie dwóch butów i pokażcie dzieciom, jak pięknie można się różnić!

„Gdybym choć przez chwilę mógł być odświętnym pantoflem…”

Dwa kaloszopodobne buty – Lewy i Prawy – należą do małej Madzi: rozmiłowanej w widowiskowych skokach w kałuże dziewczynki. Oba elementy garderoby kompletnie się od siebie różnią: Prawy preferuje schludność, Lewemu nie przeszkadzają zabrudzenia. Z tego powodu toczą między sobą zażarte dyskusje, w trakcie których muszą niejednokrotnie interweniować pozostali mieszkańcy szafki. Gdzie postawili swoje kroki i gdzie chcieliby chodzić bohaterowie opowiadania Anny Paszkiewicz? Jak wygląda świat z perspektywy lewego buta? I czy można się ze sobą nie pokłócić, chcąc iść zupełnie gdzie indziej?

„ – Ja tam chętnie chociaż przez jeden dzień pozostanę czysty – odburknął prawy”

W tych obuwniczych rozmówkach konsekwentnie podkreślane są różnice pomiędzy oboma bohaterami. Lewy – amator kałuż i zabawy – ma zupełnie inne gusta niż Prawy, miłośnik schludności. A jednak, pomimo tych różnic muszą ze sobą przebywać, ba! muszą nawet iść w jedną stronę. Językowe żarty („Rzekłbym, że wstałeś dziś lewą nogą”), spojrzenie z oddolnej perspektywy (gdy kamień czy korzeń na drodze stanowią wyzwanie) uruchamiają pokłady dziecięcej wyobraźni.

Na przykładzie tych dialogów łatwo dostrzec różnicę temperamentów introwertyków i ekstrawertyków. Co ciekawe, książeczka Anny Paszkiewicz ma tą cudowną właściwość, że nie narzuca dzieciom skomplikowanych refleksji – dla najmłodszych przedszkolaków może stać się zwyczajną bajeczką o butach, a dla starszych pretekstem do rozmowy właśnie o różnicach charakterów. Kolorowe, choć nieklasyczne, ilustracje pokazują, że na poziomie podłogi również toczy się barwne życie, które, jeżeli się na nie uważnie spojrzy, może być równie interesujące.

Lustrzane inspiracje

Ta lekka w formie lektura skłania do wymyślania zabawnych obuwniczo-skarpetkowych konkurencji – między innymi takich jak podzielenie dzieci na drużynę buta Lewego i Prawego i organizację wyścigów bez butów, tworzenie obuwia z kartonowych opakowań po chusteczkach higienicznych czy drużynowe ozdabianie butów np. kolorowymi kulkami.


TYTUŁ: Prawy i Lewy
AUTOR: Anna Paszkiewicz
ILUSTRATOR: Kasia Walentynowicz
WYDAWNICTWO: Widnokrąg
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 32

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec