spot_img

Biblioteka w Trelleborgs w Szwecji otrzymała certyfikat LGBT

Jako pierwsza w Szwecji Biblioteka w Trelleborgs otrzymała certyfikat LGBT. Od 14 października biblioteka jest przyjazna dla wszystkich swoich użytkowników, bez względu na płeć czy orientację seksualną.

Biblioteki są dla wszystkich – z takim założeniem wyszli pracownicy biblioteki, którzy przeszli specjalny kurs by obsługiwać osoby z grup społecznych LGBT. Teraz zamiast mówić „mama” czy „tata”, personel stosuje neutralne określenie „opiekun”. Zabieg ten ma na celu szacunek dla osób niezależnie od tego, kim są. Zdaniem personelu biblioteki każdy – bez względu na płeć czy orientację seksualną – ma się czuć w tym miejscu bezpiecznie i swobodnie.

Głośno o sprawie zrobiło się również w lokalnych mediach i internecie. Informacja o uzyskaniu certyfikatu szybko została ogłoszona na stronie internetowej biblioteki. Przygotowano na niej specjalną zakładkę poświęconą tematyce LGBT. Co więcej, w witrynie polecane są również odpowiednie książki i filmy z tematyką LGBT do wypożyczenia. Zmiany zaszły również przed siedzibą biblioteki, gdzie powiewa tęczowa flaga, jak i w jej wnętrzach.

– Na stanowiskach, przy których wypożyczane i oddawane, są książki, pojawiły się małe tęczowe flagi, a na półkach i witrynach, eksponowane są pozycje związane z tematyką LGBT – relacjonuje Przemysław Gołyński dla Radia Szczecin.

Źródło zdjęć: Trelleborgs bibliotek