spot_img

Zin, czyli o tym, jak młodzież wyraża siebie sztuką

Czy wasi czytelnicy wiedzą, czym są ziny? Książka Pierwsza zasada punka i autorski pomysł Celii C. Pérez stanowią kreatywną inspirację do zajęć z młodzieżą!

Banalne?

Malú to nastolatka, która przeprowadza się z mamą do Chicago i próbuje odnaleźć się w szkolnej społeczności. Nie podoba jej się w nowym miejscu, nie chce dostosować się do narzuconych odgórnie zasad, a do tego nieustannie wdaje się w konflikty z rówieśnicami. Gdy czyta się takie streszczenie, zarys fabularny książki Perez wydaje się dość schematyczny i niespecjalnie przekonujący – a jednak jest w tej powieści kilka elementów, które wyróżniają ją na tle obyczajówek dla nastolatek.

Wyrazić siebie sztuką

Przede wszystkim główna bohaterka tworzy ziny, żeby odreagować swoje negatywne emocje. Ziny są „samodzielnie publikowanymi broszurami, jak domowe gazetki, które mogą być o czymkolwiek […]. Coś jak pamiętnik, którym dzielisz się z ludźmi”. Wydawnictwo Zielona Sowa sprytnie wplotło ziny Malu w treść książki – pomiędzy poszczególnymi rozdziałami zamieszczono ponad pięćdziesiąt całostronnicowych grafik. Dzięki temu idea samodzielnie przygotowanego materiału staje się młodemu czytelnikowi bliska. Ziny Malú są jej sposobem wyrażania emocji i zarazem subiektywnym, często ironicznym komentarzem do wydarzeń.

Zin, czyli o tym, jak młodzież wyraża siebie sztuką

Trudne relacje

Schematyczność młodzieżowych tematów – motywy przeprowadzki, konfliktu z rodzicami – przełamuje sama autorka, wychodząc poza zewnętrzną warstwę stosunków Malú z bliskimi. Relacja dziewczyny z mamą nie sprowadza się bowiem do ograniczania nastolatce swobody w kwestii odpowiedniego do wieku ubioru, ale dotyczy znacznie głębszych problemów: wzajemnych oczekiwań, tożsamości kulturowej, prawa do akceptacji siebie i tolerancji różnic. Ta próba znalezienia wspólnego języka pomiędzy nastolatkiem a opiekunem nie jest cukierkowym obrazem wychowania.

Dialog z popkulturą i … stereotypami

Warto zwrócić na Pierwszą zasadę punka uwagę również z tego względu, że autorka kilkukrotnie wchodzi w dialog z kwestią społecznego patrzenia na rolę, tożsamość i styl bycia kobiet. W tym kontekście nie powinien nikogo zaskoczyć fakt, że tłumaczką książki Pérez jest Sylwia Chutnik, pisarka znana również ze swojej aktywności społecznej. Czy da się pogodzić bycie damą oraz punkiem? I co ma do tego Dorotka z Krainy Oz? Sprawdźcie sami!

Lustrzane inspiracje

Wśród zinów Malú znajdziecie także te związane z miłością do książek. Zaproście młodzież do siebie i na podstawie Pierwszej zasady punka pokażcie im, jak przez sztukę wyrażać siebie, a przy okazji zorganizujcie konkurs na najlepszego zina.

Zin, czyli o tym, jak młodzież wyraża siebie sztuką


TYTUŁ: Pierwsza zasada punka
AUTOR: Celia C. Pérez
TŁUMACZ: Sylwia Chutnik
WYDAWNICTWO: Zielona Sowa
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 336

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec