spot_img

Pobiegajmy z literkami, czyli o ortograficznych wierszykach

Berek literek Agnieszki Frączek to propozycja dla wszystkich tych dzieci, które uwielbiają czytać wiersze. Przy zabawach z tą książką można się nieźle nabiegać!

Wśród liryki dla dzieci

Zbiorów dziecięcych wierszy oraz tekstów o literkach jest na rynku wydawniczym bardzo dużo – do grona tych książek dołączyło właśnie drugie wydanie Berka literek Agnieszki Frączek, zilustrowane przez Iwonę Całą. Wśród kilkudziesięciu utworów znajdziecie wierszyki o literkach, zwierzątkach, wyobraźni i … autorach bez weny. Czy jest wątek, który porządkuje tematycznie te teksty czy może jest to pozbawiony myśli przewodniej zbiór?

Ruch to zdrowie!

Wspólnym mianownikiem wszystkich wierszyków Frączek jest ruch. Brzuszki, nogi i ręce uosobionych liter skaczą i wywijają się we wszystkich możliwych kombinacjach. „Ł łaskocze wyżła w łokieć i za słonkiem mknie po płocie, krzycząc gromko – Berek! Berek! Oto psotny świat literek”. Rusza się tu niemal wszystko – dzięki temu mały czytelnik nie może narzekać na nudę podczas czytania wierszyków. Także niezwykle estetyczne, zwyczajnie ładne, całostronicowe ilustracje podobają się dzieciom.

Pobiegajmy z literkami, czyli o ortograficznych wierszykach

Mnemotechniczne sztuczki

Jest więc radośnie, jest kolorowo i jest edukacyjnie – wszak autorka w treść poszczególnych wierszyków wplata informacje, które ułatwią pierwsze kroki w nauce czytania. Poznajemy historię żarłocznego B, które bez podwójnego brzuszka zamieniłoby się w inną, Podobną literkę oraz I, wyprostowanego jak towarzyszka nici – Igła. Frączek utrwala pisownie poszczególnych literek – najlepszym tego przykładem są teksty skoncentrowane wokół literki B: w trzech wierszykach, skupionych wokół drugiej litery alfabetu użyto jej aż 70 razy. Moim ulubionym fragmentem jest zakończenie książki, objaśniające zasady stosowania znaków interpunkcyjnych: każdy dorosły powinien nauczyć się tych fragmentów na pamięć – wówczas interpunkcja nikomu nie sprawiałaby trudności.

Lustrzane inspiracje

Połączenie ruchu i nauki alfabetu warto wdrożyć podczas bibliotecznych zajęć z dziećmi – przyklejcie uczestnikom na plecy wybrane literki. Dzieci mogą samodzielnie budować z nich słowa, ustawiając się w dowolnej kolejności – możecie również zagrać w tytułowego berka, odwracając kolejność łapania (np. „Teraz uciekają samogłoski”).


TYTUŁ: Berek literek
AUTOR: Agnieszka Frączek
ILUSTRATOR: Iwona Cała
WYDAWNICTWO: Mamania
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 60

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec