spot_img

O materializmie… z dziećmi – Wyspa i Top Car

Konsumpcjonizm, wyścig szczurów, pęd za pieniądzem… Autorzy dwóch wyjątkowych historii opublikowanych przez wydawnictwo Kinderkulka podjęli się literackich realizacji dotyczących materializmu. Te książki są pomocą w wyjaśnieniu najmłodszym, co w życiu jest naprawdę ważne.

Być jak… – Wyspa

Ach, gdyby tylko mieszkać na kontynencie… – policjanci, tragarze, listonosze i inni wyspiarze nieustannie zazdroszczą mieszkańcom stałego lądu. Zasadniczo obie grupy są do siebie podobne, ale… „ubrania mieli nie całkiem takie same, fryzury nie całkiem takie same, mówili nie całkiem tak samo”. Odkąd doszło do spotkania obu grup, wyspiarze zapragnęli stać się mieszkańcami kontynentu – w efekcie czego postanowiono wybudować most…

Przypuszczam, że nie znajdziecie w Internecie ani jednej negatywnej recenzji książki autorstwa João Gomes de Abreu. Wyspa zawiera bardzo wymowny przekaz dotyczący współczesnego świata: zatracamy własną tożsamość, dążąc do upodobniania się do innych. Ta książka oparta jest na trafnych i przemyślanych metaforach budowania z kamieni, drzew i piasku. Pośpiech, niekonsekwencja, brak refleksji i ślepe podążanie za masą – tematów do rozmowy ta opowieść dostarcza aż nadto. Finał historii – zastanawiający i niejednoznaczny – daje do myślenia również dorosłym. Niby prosta bajka, a jednak… Uniwersalny przekaz pozwala pokazać tą pozycję różnym grupom odbiorców: od przedszkolaków po nastolatków czy dorosłych. Wyspa jest dopracowana również od strony graficznej – matowe strony, intensywne kolory i zastosowana technika ilustratorska sprawiają, że trudno tej książeczce cokolwiek zarzucić. Śmiało mogę napisać o niej: must-have każdego nauczyciela i edukatora, pracującego z dziećmi.

TYTUŁ: Wyspa
AUTOR: João Gomes de Abreu
ILUSTRATOR: Yara Kono
TŁUMACZ: Joanna Kuhn
WYDAWNICTWO: Kinderkulka
ROK WYDANIA: 2018
LICZBA STRON: 52


Mieć jak… – Top Car

Fabuła opowieści Davide’a Caliego jest nieco prostsza od wyspowej historii. Marcel, który ma całkiem dobry jeszcze, choć nieco może już niemodny samochód, nieoczekiwanie pod wpływem reklamy zapragnął kupić nowe auto, o jakże powabnej nazwie, Venus. Co będzie gotowy zrobić, by zdobyć cud techniki? Czy zakup Venus naprawdę okaże się spełnieniem marzeń Marcela?

Książka Top Car jest równie wyrazista pod względem treści jak Wyspa. Jej tematyka również krąży wokół pragnienia posiadania, bycia jak inni – Marcel podobnie jak wyspiarze nie zważa na konsekwencje, zatraca się w gorączkowym pragnieniu, nie myśląc o teraźniejszości. Refleksja płynąca z tej przewrotnej książeczki jest raczej gorzka, niemniej jednak z pewnością warta przedyskutowania z dziećmi. Top Car to zdecydowanie jedna z najlepszych tegorocznych pozycji dla najmłodszych.

TYTUŁ: Top Car
AUTOR: Davide Cali
ILUSTRATOR: Sebastien Mourrain
TŁUMACZ: Paweł Łapiński
WYDAWNICTWO: Kinderkulka
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 40

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec