spot_img

4 tytuły o poważnych i (nie)poważnych nastoletnich problemach

O czym chcą czytać współczesne nastolatki? W tej rekomendacji znajdziecie przegląd czterech kompletnie różnych tytułów o nastoletnich kłopotach – tych rodem z fantasy oraz tych rzeczywistych. Przeczytajcie o mniej i bardziej poważnych młodzieżowych sprawach.

Cała rodzina Kłopotków – Józia Kłopotek i otchłań klęsk

Nastolatka o nieprzypadkowym, tytułowym nazwisku ma niebywałą skłonność do wpadania w tarapaty. Turniej piłki nożnej, ważny projekt edukacyjny, relacje z najlepszą przyjaciółką, pies sąsiadki… – to wszystko urasta do rangi katastrofy, jeżeli jest się Józią Kłopotek. Jak liczne przygody dziewczynki wpłyną na jej życie rodzinne? Czy jej przyjaźń z Tosią przetrwa nowe niedogodności?

4 tytuły o poważnych i (nie)poważnych nastoletnich problemach

Bardzo sympatyczna powieść Ewy Martynkien adresowana jest do najmłodszej grupy nastolatek – kłopoty głównej bohaterki są w większości związane ze szkolnymi incydentami lub są wynikiem niefortunnego splotu sytuacji. Pod obawami i codziennymi konfliktami kryje się jednak rodzinne ciepło, życzliwość i przyjaźń. Co ciekawe, troski głównej bohaterki – napięta atmosfera w domu Kłopotków, relacje z koleżanką – nie sprawiają wrażenia naciąganych czy zmyślonych, ale zdają się być odpowiednikiem rzeczywistych trudności nastolatek.

TYTUŁ: Józia Kłopotek i otchłań klęsk
AUTOR: Ewa Martynkien
ILUSTRATOR: Marta Ruszkowska
WYDAWNICTWO: Adamada
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 160


Gdzie ja właściwie jestem? – Cynamon, chłopaki i ja

Powieść z gatunku fantasy. Victoria, wychowywana przez samotną matkę nie wie, kiedy może spodziewać się kłopotów: za każdym razem, gdy w jej nozdrzach rozchodzi się zapach cynamonu, dziewczyna nieoczekiwanie przenosi się w inne miejsce. Po kilkudziesięciu takich wycieczkach, nastolatka orientuje się, że trafia do alternatywnej rzeczywistości, w której choć pozornie wszystko wygląda tak samo, to ludzie zachowują się odrobinę inaczej… Co jeszcze zmienione jest w tym świecie? Jak się z niego wydostać?

4 tytuły o poważnych i (nie)poważnych nastoletnich problemach

Bach powieścią Cynamon, chłopaki i ja rozpoczyna ciekawą trylogię. Czytelnik zostaje wprowadzony do dwóch równoległych światów – Victorii i jej alter ego – nie wie jednak jeszcze nic na temat przyczyn i możliwych skutków tych podróży. Mnie szczególnie frapował ów tytułowy cynamon – dlaczego autorka wybrała akurat tę przyprawę? Padają również niewyjaśnione pytania o związek rodziców głównej bohaterki: dlaczego opiekunowie Victorii się rozstali? Jaki sekret kryje mama Victorii? Co takiego ukrywa ciotka nastolatki, Polly? Pierwszy tom tej historii jest zapowiedzią atrakcyjnej dla młodzieży, lekkiej i bardzo pozytywnej serii.

TYTUŁ: Cynamon, chłopaki i ja
AUTOR: Dagmar Bach
WYDAWNICTWO: Media Rodzina
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 320


W obliczu terroru – Uciekinier

Główni bohaterowie powieści Ele Fountain to czternastoletni chłopcy Shif i Bini. Wychowywani przez matki w Etiopii snują własne plany na przyszłość. Brutalnie weryfikuje je rzeczywistość – gdy w kraju nasilają się represje, chłopcy muszą uciekać. Przed nimi niełatwa droga, po której przebyciu już nigdy nie wrócą do dziecięcych marzeń…

4 tytuły o poważnych i (nie)poważnych nastoletnich problemach

Uciekinier to jedna z historii uwrażliwiających na kwestię uchodźców. „Im bardziej chce mi się pić, tym mniej doskwiera mi głód” – doświadczenia, o których pisze autorka często ocierają się o respektowanie podstawowych ludzkich potrzeb. Terror, siejący spustoszenie wokół, ból fizyczny, lęk o własne życie i o przyjaciela… Fountain stawia fabularny świat na ostrzu noża, a jednocześnie zachowuje w tym autentyczność: jej tekst nie sprawia wrażenia literackiej bajeczki. To powieść dla mądrych nastolatków, podejmująca temat prawdziwych problemów ich rówieśników z innych części świata.

TYTUŁ: Uciekinier
AUTOR: Ele Fountain
TŁUMACZ: Iwona Libucha
WYDAWNICTWO: Akapit Press
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 207


Ciężki kaliber – Piąta z kwartetu

Powieść Doroty Combrzyńskiej skojarzyła mi się ze współczesną wersją… Nędzników. W krajobraz tego tekstu – przedstawiającego historię mogącej liczyć wyłącznie na siebie nastolatki, Kasi – silnie wpisane jest miasto. To w cieniu Łodzi rozgrywają się największe rodzinne dramaty – to tu Kasia jest świadkiem skrajnie patologicznych zachowań toksycznej matki. Łódź – ze śladami przeszłości, traumami i jej okazałością – staje się towarzyszką Kasi, w ciszy i hałasie obserwującą jej dojrzewanie…

4 tytuły o poważnych i (nie)poważnych nastoletnich problemach

Piąta z kwartetu to zdecydowanie najtrudniejsza z wybranych przeze mnie lektur. Ciężar odpowiedzialności, jaki spada na główną bohaterkę, jej samotność, odwaga i próba wychodzenia z kręgu toksycznych relacji to tematy nieobce młodym ludziom, zmagającym się z własnymi niejednokrotnie skomplikowanymi sytuacjami rodzinnymi. Książka Combrzyńskiej-Nogali to właściwy adres dla każdego nastolatka, poszukującego drogi do lepszego poznania własnej tożsamości.

TYTUŁ: Piąta z kwartetu
AUTOR: Dorota Combrzyńska-Nogala
TŁUMACZ: Iwona Libucha
WYDAWNICTWO: Literatura
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 344


Lustrzane inspiracje

Warto zwrócić szczególną uwagę na okładkę książki Dagmar Bach – na twardą okładkę nałożono przeźroczystą folię z narysowaną „drugą” Victorią. Domalowanie uniwersalnej postaci/ rekwizytu/hasła na takiej folii i oprawienie w nią dowolnej książki będzie doskonałym motywem przewodnim udanych warsztatów dla młodzieży.

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec