spot_img

4 oblicza powieści obyczajowej

Rokrocznie na rynku wydawniczym ukazuje się kilkanaście tysięcy powieści obyczajowych. Jakie trendy panują wśród pisarzy popularnych obyczajówek? W tym przeglądzie przedstawiam cztery zupełnie różne teksty reprezentatywne dla tego gatunku.

Na wesoło – Współlokatorzy

Tiffany – porzucona przez partnera trzydziestoletnia kobieta – szuka nowego lokum. Natrafia na ofertę Leona – pielęgniarza, pracującego wyłącznie nocami. Zaczynają mieszkać razem, choć właściwie… osobno – mijają się i przebywają w mieszkaniu tylko wtedy, gdy drugi współlokator jest w pracy.  Co się stanie, gdy ich światy się skrzyżują?

4 oblicza powieści obyczajowej

Szereg zabawnych wtop, odrobina miłości i nieco wzruszeń – O’Leary trafia w gusta czytelniczek współczesnych romansów. Tiffany bywa nieporadna, pogubiona, a przy tym wyjątkowo sympatyczna: momentami ma w sobie coś z uwielbianej przez czytelniczki dekadę temu, Bridget Jones. Autorka sięga po konwencję komizmu sytuacyjnego, dzięki czemu w powieści możecie znaleźć cztery, może pięć naprawdę śmiesznych scen. Żeby przełamać stylistykę romantycznej obyczajówki, O’Leary na jedno z miejsc, w których dzieje się akcja wybiera dom opieki. Dodatkowo, miłym akcentem dla książkomaniaków jest także zawód samej Tiffy, redaktorki wyspecjalizowanej w pracy nad tytułami DIY. Czego można dowiedzieć się z jej poradników? Sprawdźcie sami!

TYTUŁ: Współlokatorzy
AUTOR: Beth O’Leary
TŁUMACZ: Robert Waliś
WYDAWNICTWO: Albatros
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 432


Psychologiczne manipulacje – Nowakowie. Tom 2. Uchylone drzwi

Druga odsłona sagi o relacjach, czy raczej rozgrywkach, pomiędzy członkami prawniczej rodziny. Krzysztof po wyprowadzce z domu próbuje poukładać sobie życie i stosunki z bliskimi. Nie jest to jednak tak łatwe, jak początkowo się mężczyźnie wydawało – telefony z jednego i drugiego domu nie ustają, a wraz z nimi następują coraz to nowe pretensje członków rodziny, którzy stale czują się pokrzywdzeni.

4 oblicza powieści obyczajowej

O pierwszym tomie powieściowego cyklu Barbary Sęk pisałam w ubiegłym roku w bardzo pozytywnym tonie – długi czas myślałam o tej historii jako o najlepszej wśród zeszłorocznych polskich obyczajówek. Uchylone drzwi są niestety według mnie nieco gorsze – ze względu na pewnego rodzaju wtórność: sporą część powieści zajmuje wersja „drugiej strony”, czyli historia Moniki-Małgorzaty-Krzysztofa opowiedziana jeszcze raz, tym razem przez pryzmat emocji i wrażeń prawniczego duetu. Miałam wrażenie, że ta część powieści, zajmująca niemal 1/3 książki jest zwyczajnie za długa i stanowczo opóźnia rozwój fabuły – chciałoby się powiedzieć: „To już było, rozumiem ich motywacje”. Pozostałe partie opowieści – nieprzewidywalne i niesielankowe – wciąż utrzymane są na bardzo dobrym poziomie: autorka, zwracając uwagę na detale psychologiczne rozgrywki, nie tworzy romantycznego harlequina, a pogłębione studium rodzinnych relacji.

TYTUŁ: Nowakowie. Tom 2. Uchylone drzwi
AUTOR: Barbara Sęk
WYDAWNICTWO: Jaguar
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 368


Społecznie ważny temat – Po dobrej stronie

Główna bohaterka powieści, Amerykanka Hogan przebywa w wojskowym szpitalu. Pozbawiona oka, zgorzkniała, po operacji militarnej, w trakcie której doznała obrażeń – wcale nie jest potulną pacjentką: nie współpracuje, niewiele pamięta z minionych zdarzeń i trudno wejść z nią w relacje. Nieoczekiwany splot wydarzeń wyrywa ją ze skorupy i marazmu. Jakie tajemnice kryją się pod szorstkim stylem bycia kobiety?

4 oblicza powieści obyczajowej

Spencer Quinn w mistrzowski sposób buduje niechronologiczną narrację: Hogan nie jest bohaterką, którą łatwo i trzeba od razu polubić. Jest antypatyczna, nieobecna – przez ponad 2/3 książki czytelnik nie wie, co nią właściwie kieruje. Główna postać to chyba jedna z najbardziej zamkniętych w sobie bohaterek literackich, z jakimi miałam lekturową styczność. Ta nieoczywista powieść dotyka ważnego społecznie wątek: kobiet wysyłanych na misje wojskowe. Jest wyraziście!

TYTUŁ: Po dobrej stronie
AUTOR: Spencer Quinn
TŁUMACZ: Katarzyna Dudzik
WYDAWNICTWO: Insignis
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 410


Jednostka versus tłum – Dwadzieścia jeden uderzeń serca

Na koniec, powieść obyczajowa z najwyższej półki – nagrodzona m.in. Nagrodą Literacką Unii Europejskiej, tytułem „Najlepszy debiut” według Guardiana oraz Irish Book Awards dla „Książki Roku”. Jej autor ubrał codzienne małe i wielkie dramaty jednostek w nietuzinkową formę: powieść ma tytułowych 21 narratorów – każdy z nich na kilku-kilkunastu stronach przedstawia wycinek swojego życia. Ta próbka głosów jest niezwykle zróżnicowana – a wspólnym mianownikiem ich wszystkich jest upadek jednego z miejscowych deweloperów.

4 oblicza powieści obyczajowej

Dwadzieścia jeden uderzeń serca stanowi wyjątkowo złożony portret człowieka i społeczeństwa. Wśród głosów rozgoryczenia, samotności, nieprzepracowanych traum, społecznego wykluczenia znajdziecie skrajnie różnych bohaterów o takich samych pobudkach oraz podobne do siebie postacie o zupełnie innych motywacjach. Każda z nich teoretycznie chce tego samego: spokoju, stabilizacji i szczęścia. Dlaczego więc tak trudno bohaterom ten pożądany stan osiągnąć? Pod powierzchnią tych wszystkich mikrohistorii kryją się osobiste dramaty, których pozostali członkowie małej społeczności nie widzą z zewnątrz. Uważam narrację Donala Ryana za bardzo udaną próbę powieści polifonicznej – trafia ona w gusta i krytyków, i czytelników.

TYTUŁ: Dwadzieścia jeden uderzeń serca
AUTOR: Donal Ryan
TŁUMACZ: Ewa Pater-Podgórna
WYDAWNICTWO: Relacja
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 168

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec, Aleksandra Sobańska