spot_img

Ptasie opowieści – 2 tytuły dla pasjonatów ornitologii

Na rynku wydawniczym w ostatnim czasie ukazało się sporo „ptasich” tytułów. Powieść dla młodzieży, komiks, popularno-naukowe publikacje dla dorosłych i dla dzieci… Zobaczcie sami, o czym ćwierkają literackie ptaszki.

Powieść o dorastaniu – Pisklak

Główną bohaterką powieści Zuzanny Orlińskiej jest Klara. Nastolatka czuje się bardzo zagubiona w sytuacji życiowej, w której się znalazła: nie wiadomo, czy jej nowonarodzony brat przeżyje, rodzice czuwają nad nim w szpitalu, a dziewczynka jest pozostawiona sama sobie. Gdy sytuację dodatkowo komplikują pisklę z roztrzaskanego jaja, dwoje chłopców-uciekinierów o niejasnej przeszłości, ukrywających się w okolicy i konflikt z miejscowym gangiem cwaniaków, Klara czuje się naprawdę przytłoczona. Wkrótce orientuje się, że tak właśnie wygląda pierwsza, poważna lekcja dojrzewania…

Ptasie opowieści – 2 tytuły dla pasjonatów ornitologii

Tytułowe pisklę to bardzo trafna metafora – Orlińska w tej prostej opowieści próbuje uchwycić proces dochodzenia młodego człowieka do prawdy o życiu i jego bolesnej kruchości („[…] tylko to coś, co słabo tętni pod cienką skórą, nic więcej. Piotruś. Ja. Wszyscy”). Próżno szukać w tej książce nieoczekiwanych zwrotów wydarzeń i zawrotnej akcji – to raczej spokojna powieść o podstawowych wartościach, na które warto zwracać uwagę młodym ludziom. Maleńki ptaszek, balansujący na krawędzi życia i śmierci staje się bliski bohaterce – czy zdoła go ocalić? W tym kontekście zwracam również uwagę na mini-poradnik autorstwa Joanny Wajs „Jak uratować pisklaka?” dołączony do powieści.

TYTUŁ: Pisklak
AUTOR: Zuzanna Orlińska
ILUSTRATOR: Wanda Orlińska
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 224


Wprowadzenie w ptasie dźwięki – Czaple, kury i głuptaki, czyli o bogactwie ptasiego świata

Książka Asi Gwis jest popularno-naukową propozycją dla dzieci i stanowi niejako wprowadzeniem do świata ptasich zwyczajów. Czy zdajecie sobie, ile gatunków ptactwa właściwie żyje na Ziemi? Wiecie, dlaczego ptaki mają dzioby? Po co ptakom widelec?

Ptasie opowieści – 2 tytuły dla pasjonatów ornitologii

Czaple, kury i głuptaki, czyli o bogactwie ptasiego świata w niczym nie przypominają encyklopedycznych kompendiów: to książka wyjątkowo barwna, kolorowa i przyjazna. Ogromna ilość jaskrawych kolorów w połączeniu z niemal nakładającymi się na siebie egzemplarzami ptasich okazów uporządkowana jest dzięki oznaczeniom numerkami. Na poszczególnych stronach przedstawiono ptasie siedliska, budowę anatomiczną, zwyczaje i ciekawostki, związane z wybranymi gatunkami. Dodatkowo autorka zgrabnie wplotła w tekst zadania (np. „Czy wśród liści uda ci się znaleźć wszystkie gniazda, dziuple i rodziców karmiących swoje dzieci?”). Zdecydowanie polecam małym miłośnikom ornitologii oraz aktywnego czytania!

TYTUŁ: Czaple, kury i głuptaki, czyli o bogactwie ptasiego świata
AUTOR: Asia Gwis
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 32


Lustrzane inspiracje

Warto zaprosić czytelników do biblioteki na „ptasią” lekcję – dzieci możecie wprowadzić w tematykę skrzydlatych za pomocą książki Czaple, kury i głuptaki, a rozmawiając z młodzieżą warto posłużyć się tekstem Joanny Wajs dołączonym do Pisklaka. Warto także wejść na stronę internetową Rzeczpospolitej Ptasiej, gdzie znajdziecie kodeks obserwatora, deklarację ekoturysty oraz ptasią konstytucję.

Źródło zdjęć: Barbara Maria Morawiec