spot_img

„Na tryby i chronometry” – Nakręceni i Księżycowy medalion

Tajne szyfry, mechanizmy urządzeń, sztuka uciekania… – seria Petera Bunzla przenosi czytelnika w świat literacko zmodyfikowanej, całkowicie zmechanizowanej XIX-wiecznej Anglii i inspiruje do przeprowadzenia nakręconych warsztatów z nastolatkami.

Tom rozpoczynający serię

W 2017 roku ukazała się pierwsza część historii Bunzla, zatytułowana Nakręceni. Nastoletnia Lily podczas pobytu w żeńskiej akademii dla dziewcząt dowiaduje się, że jej ojciec, znany wynalazca zaginął w tajemniczych okolicznościach. Hartman był cenionym twórcą mechanikonów – robotów, które potrafią odczuwać i nakręcone funkcjonują jak prawdziwi ludzie. Co przytrafiło się profesorowi? Szybko okazuje się, że sytuacja dziewczyny robi się niebezpieczna… Na pomoc rusza jeden z mechanimali jej ojca – robot-lis oraz chłopak, Robert przypadkowo trafiający w sam środek wydarzeń.

Kontynuacja

Pierwszy tom opowieści był przede wszystkim literacką wariacją na temat wiktoriańskiej Anglii w rozkwicie rewolucji przemysłowej połączoną z konwencją science fiction z udziałem mechanikonów, mechanimali, hybryd. W drugim tomie zatytułowanym Księżycowy medalion te elementy fabularne schodzą na drugi plan – znany jest już sekret Hartmanów i świat mechanikonów, tajemnica owiewa jednak samego Roberta. Jaki związek będzie miała jego przeszłość z jedną z największych kradzieży wszechczasów?

Przygodówka z morałem w tle

Seria Bunzla spodoba się przede wszystkim młodzieży, spragnionej literackich przygód i intrygi (w Nakręconych stosunkowo łatwiej wykryć sprawcę podstępu, modus operandi w Księżycowym medalionie pozostaje przez dłuższy czas tajemnicą). W owe dynamiczne zwroty akcji autor wplótł pewne uniwersalne treści. W pierwszym tomie powieści znalazła się bardzo wymowna scena, w której mowa jest o relacji mechanikony-ludzie oraz o przemocy i nadużyciach władzy ze strony silniejszej nacji. Fragmenty drugiej części dotyczą z kolei skomplikowanego stanu emocjonalnego Lily, która nie potrafi odnaleźć swojego miejsca w świecie.

Lustrzane inspiracje

Pierwszy tom inspiruje do wykorzystania różnych przedmiotów mechanicznych – warto przynieść na biblioteczne zajęcia rozmaite powieściowe przyrządy (np. barometr, chronometr, pozytywki) i pokazać uczestnikom, jak one właściwie działają. Atrakcyjnym tematem będzie także zaproszenie młodzieży do świata wykreowanego przez Bunzla w Księżycowym medalionie – Walet Karo posłuży jako rekwizyt fabularny, a nauka otwierania zamków, rozwiązywania sznurów i konkurs na największego eskapologa będą dla uczestników interesujące. W fabule drugiego tomu pojawia się także książkowy artefakt Osobista księga gier i sztuczek dla chłopców oraz specjalna technika szyfrów trójkątnych.


TYTUŁ: Nakręceni / Księżycowy medalion
AUTOR: Peter Bunzl
WYDAWNICTWO: Akapit Press
ROK WYDANIA: 2017 / 2019
LICZBA STRON: 380 / 320

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec