spot_img

Militaria, wielka polityka i gry RPG

Kontra – zwieńczenie serii Wojtka Miłoszewskiego – przenosi odbiorcę do fabularnego współczesnego świata, w którym wciąż panuje konflikt zbrojny pomiędzy Rosją, a Stanami Zjednoczonymi. W newralgicznym punkcie tej walki leży Polska…

Początki

Poprzednie tomy serii – Inwazja i Farba – długo nie schodziły z list bestsellerów. Lekki styl Miłoszewskiego zyskał grono oddanych czytelników, zafascynowanych opowiedzianą przez pisarza alternatywną wersją historii. Polityczne żarty z pierwszej i drugiej części świadczyły o specyficznym podejściu autora do najbardziej prominentnych na arenie międzynarodowych stosunków osób. Żonglowanie kilkoma planami, po których poruszali się główni bohaterowie (Danuta, Michał, Roman, Zenon) były dowodem na swobodę i płynność operowania akcją. Zmiany perspektyw narracyjnych na epizodyczne postacie utrzymywały uwagę czytelnika i nie pozwalały mu się nudzić. Czy trzeci tom również spodoba się fanom dotychczasowej twórczości Miłoszewskiego?

Ten sam styl

Tak się złożyło, że nie miałam okazji czytać Inwazji oraz Farby w chwili ich premier – sięgnęłam po trylogię, dopiero w momencie gdy była kompletna. Stylistyka i narracja wszystkich części jest wyjątkowo spójna – charakterystyczny styl Miłoszewskiego nie zmienił się: wciąż mamy do czynienia z tajnymi wojskowymi akcjami i morderczym pościgiem motywowanym żądzą zemsty. Momentami fabularne wydarzenia ocierają się o konwencję makabryczną i sprawiają, że książkę powinno się otagować znaczkiem “18+”. Jeżeli jednak wejdzie się do świata Miłoszewskiego, trudno z niego wyjść – w trylogii nie ma fragmentów, niepasujących i naciąganych. Kontra stanowi kulminacyjny moment tej jednej z najbardziej wyrazistych polskich serii ostatnich lat.

Lustrzane inspiracje

Scenariusz alternatywnej rzeczywistości, odmalowanej przez Miłoszewskiego przywołuje na myśl gry RPG, których fabuła często osadzona jest w historycznych wydarzeniach, odmieniających losy społeczeństw. Te gry mają rzesze fanów – spotykających się w wielu miejscach. Warto rozważyć zorganizowanie cyklicznych spotkań dla miłośników RPG – biblioteka to przestrzeń, w której ludzie z pasją, zawsze powinni mieć możliwość znalezienia dla siebie miejsca.


TYTUŁ: Kontra
AUTOR: Wojtek Miłoszewski
WYDAWNICTWO: W.A.B
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 400

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska