spot_img

Biblioteki niczym galerie kultury

– Biblioteki to dziś także miejsca spotkań czy koncertów, a nawet place zabaw dla dzieci – pisze Joanina Blikowska w artykule „Biblioteki niczym galerie kultury”.

Autorka artykułu, dostępnego w serwisie internetowym Rzeczpospolitej, pisze o funkcjach współczesnych bibliotek i o tym, co „wymyślają” samorządy w dobrym słowa tego znaczeniu. Przekrój przykładów bibliotek ciągnie się od galerii kultury, multimedialnych mediatek, aż po place zabaw, muzea drukarstwa czy kina. Punktem wyjścia do napisania tego tekstu stał się przetarg na modernizację XIX-wiecznej kamienicy po dawnej szkole przy pl. Metziga 25 w Lesznie, gdzie swoją siedzibę znajdzie Miejska Biblioteka Publiczna.

– Nowa biblioteka ma być tym, czym są współczesne galerie handlowe, ale oczywiście bez handlu. Bezpłatnie będzie dawać kulturę. Ma być miejscem do spotkań, wymiany myśli, pewnych przeżyć, doznań, edukacji i obcowania z szeroko pojętą kulturą – zapowiadał Andrzej Kuźmiński, dyrektor MBP w Lesznie, na otwartym posiedzeniu komisji edukacji, kultury i sportu lokalnej rady miasta. Dodał, że w nowej bibliotece mają się znaleźć nietypowe elementy, jak zjeżdżalnia, czy mały plac zabaw.

Niestety w materiale brak wizualizacji. Na koniec kilka słów o podniesieniu finansowania w ramach „Infrastruktury bibliotek 2016–2020” i efektach realizacji tego programu.

300 milionów złotych i 446 bibliotek w ramach programu Infrastruktura Bibliotek

Źródło zdjęć: pixabay.com – eluela31