spot_img

10 książek na koniec wakacji

Jakie lektury warto zarekomendować na koniec wakacji? W dzisiejszym przeglądzie dziesięć książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych idealnych do spakowania na letni wypoczynek.

Rodzicielstwo niezbędnego minimum – Jak sobie odpuścić. (Nie)poradnik rodzicielski

Wakacje i urlopy z dziećmi bywają trudne… Co poradzić podniszczonym rodzicom, którzy są rozdrażnieni kolejnymi pomysłami swoich dzieci? Lekturę książki Jamesa Breakwella – amerykańskiego komika, który stworzył zabawny (nie)poradnik. Ojciec czwórki dzieci bierze na tapetę wszystko, co najgorsze w rodzicielstwie (nieprzespane noce, wydane pieniądze, krytykę ze strony teściowych) i obraca to w żart, przy okazji wbijając szpilę wszystkim rodzicom, przekonanym o wyższości swoich metod nad wychowaniem innych.

10 książek na koniec wakacji

Ogromny dystans do świata wokół sprawia, że ta książka przypomina stand-upowe występy. Edukatorzy wytkną Breakwellowi stanie w sprzeczności z wieloma, mądrymi, psychologicznymi publikacjami – a jednak w tym pół-żartem, pół-serio napisanym poradniku jest coś prawdziwego (i zabawnego): „dzieci przypominają niszczycielski kataklizm taki jak lawina czy osuwanie terenu. I nie potrzebują mas błota ani śniegu, żeby zniszczyć wasz dom. Wystarczy im niezmywalny mazak”.

TYTUŁ: Jak sobie odpuścić. (Nie)poradnik rodzicielski
AUTOR: James Breakwell
TŁUMACZ: Maria Borzobohata-Sawicka
WYDAWNICTWO: Otwarte
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 320

Wakacyjny dreszczyk emocji – Krwawa pomarańcza

Gratka dla fanów powieści z pogranicza kryminału i thrillera psychologicznego. Alison – ceniona adwokat, odreagowująca stres za pomocą alkoholu – bez przerwy lawiruje pomiędzy zaciszem domowym, a biurowym romansem. Gdy ma bronić kobiety, która niedawno zamordowała męża, coś w niej pęka i postanawia zmienić swoje życie..

10 książek na koniec wakacji

Krwawa pomarańcza stanowi zarazem ciekawe studium psychologiczne, przerażającą historię o toksycznych relacjach i trzymającą w napięciu powieść akcji. Jeśli lubicie dreszczyk emocji, to w tym tekście zdecydowanie go nie zabraknie.

TYTUŁ: Krwawa pomarańcza
AUTOR: Hariett Tyce
TŁUMACZ: Jan Kraśko
WYDAWNICTWO: Świat Książki
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 286


Przedszkolak z dala od cywilizacji – Tola na wsi

Tym razem Tola – sympatyczna czteroletnia dziewczynka – razem z rodzicami odkrywa uroki polskiej wsi. Samodzielne wyrabianie chleba, obserwowanie zwierząt w ich naturalnym środowisko, poznawanie lokalnych zawodów, przełamywaniem lęków przed wodą… takie letnie atrakcje czekają na Tolę w małej miejscowości. Jak odnajdzie się z dala od zgiełku miasta? Czy spodoba jej się zapach świeżo skoszonej trawy? Jakie zwyczaje gospodarskich zwierząt pozna?

10 książek na koniec wakacji

To już piąta odsłona cyklu Anny Włodarkiewicz skierowanego do przedszkolaków. Niezmiennie cenię w tej serii kształtowanie pro-ekologicznych postaw, nastawienie na lepsze poznanie najbliższego środowiska i pozytywne wzorce: otwartość na bliskich, naturę oraz ciekawość świata.

TYTUŁ: Tola na wsi
AUTOR: Anna Włodarkiewicz
ILUSTRATOR: Ola Krzanowska
WYDAWNICTWO: Zielona Sowa
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 64


Wakacyjnie dla nastolatków – Siostry, psy i wariaci

Włosko-irlandzka wymiana, nastolatka z kompleksami, chłopak uzależniony od gier komputerowych i praca opiekunki dla psów – czy te elementy fabuły młodzieżowej powieści Maite Carranzy i Julii Pratz brzmią, jak zapowiedź ciekawej wakacyjnej książki? Dla młodzieży z pewnością tak – i całkiem słusznie: Siostry, psy i wariaci okazują się bardzo pozytywną komedią pomyłek. Ta książka idealnie trafia w gusta nastoletnich czytelników, spragnionych wakacyjnego wytchnienia.

10 książek na koniec wakacji

TYTUŁ: Siostry, psy i wariaci
AUTOR: Maite Carranza, Julia Prats
TŁUMACZ: Elżbieta Soszyńska
WYDAWNICTWO: Akapit Press
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 312


Podróż przez krainę umarłych – Przewoźnik

Kolejny tytuł, który na okres wakacyjnego relaksu chcę szczerze polecić nastolatkom to Przewoźnik, autorstwa Claire McFall. Ta rozpoczynająca trylogię książka podbiła serca nastolatek na całym świecie (w samych Chinach powieść sprzedała się w 2 mln egzemplarzy). Powieść należy do gatunku fantasy – jej główna bohaterka, Dylan, ginie w wypadku kolejowym i w drodze do ostatecznego miejsca przebywania dusz towarzyszy jej tytułowego przewoźnik, mający chronić ją przed upadłymi demonami. Pomiędzy owym tworem, przypominającym mitycznego Charona i dziewczyną tworzy się szczególna więź…

10 książek na koniec wakacji

Fantasy nie jest moim ulubionym gatunkiem literackim, zwłaszcza gdy zostaje osadzony w konwencji romansowej – a w przypadku Przewoźnika tak jest. Nie zdradzę zbyt wiele, jeśli napiszę, że główna bohaterka zakochuje się w swoim towarzyszu i zrobi wszystko, by przy nim pozostać. Zakończenie pierwszego tomu pozostawia wiele niedopowiedzeń, a sceneria, w której rozgrywa się akcja powieści – pustkowie, przypominające raczej mitologiczny Hades niż biblijny Eden – jest intrygujące. Jeżeli autorka w kolejnych tomach postanowi rozwinąć tą nieco upiorną konwencję i nie skupi się wyłącznie na wątku miłosnym, to miłośnicy fantastyki będą naprawdę ukontentowani.

TYTUŁ: Przewoźnik
AUTOR: Claire McFall
TŁUMACZ: Joanna Woźniak
WYDAWNICTWO: Zysk i S-ka
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 340


Wakacyjny kocioł – Sekret Heleny

Konsekwencje wakacyjnej miłości sprzed lat bywają niebezpieczne. Helena – szczęśliwa żona i matka trojga dzieci – boleśnie przekonuje się o tym w chwili, gdy przyjeżdża do greckiej willi odziedziczonej po zmarłym wuju. Nieoczekiwanie do posiadłości zjeżdżają kolejni goście, a atmosfera na wyspie zaczyna się kotłować…

Powieść Lucindy Riley – uwielbianej przez czytelniczki za serię Siedem sióstr – czyta się naprawdę dobrze ze względu na dwie perspektywy narracyjne. Trzecioosobowy narrator opisujący stany i wątpliwości eterycznej, wątłej Heleny w mojej ocenie jest co prawda nieco denerwujący, jednakże całą patetyczną atmosferę rozładowuje pamiętnik Aleksa – syna Heleny, introwertyka, inteligentnego młodego dziwaka. Ponadto opis krajobrazów na greckiej wyspie sprawia, że Sekret Heleny jest tytułem dobrym na wakacje.

TYTUŁ: Sekret Heleny
AUTOR: Lucinda Riley
TŁUMACZ: Maria Gębicka-Frąc
WYDAWNICTWO: Albatros
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 512


Pomówmy o… miłości – Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem

Wywiad-rzeka z Krzysztofem Zanussim i jego żoną, przeprowadzony przez Barbarę Gruszkę-Zych. Rozmowy dotyczą głównie życia prywatnego małżeństwa: ich codzienności, zwyczajów, początków związku. Dialogi toczą się w familiarnej atmosferze – autorka wielokrotnie wspomina o tym, że utrzymuje z Zanussimi dobre stosunki i trzeba przyznać, że przekłada się to na formę wywiadu. Jest ciepło, rodzinie: to książka, w której nie ma trudnych, wywołujących konsternację pytań – zastępuje je za to afirmacja miłości. Jeżeli lubicie filmy Krzysztofa Zanussiego, to również ta książka przypadnie wam do gustu – stanowi ona swoisty klucz do twórczości tego reżysera.

10 książek na koniec wakacji

TYTUŁ: Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem
AUTOR: Barbara Gruszka-Zych
WYDAWNICTWO: Działania Wizualne
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 308


Komiks do walizki – Yakari

Seria komiksów Yakari opowiadających o przygodach małego Indianina o wielkim sercu to coś, co doskonale zmieści się do wakacyjnej walizki. Przygody tytułowego bohatera, choć są niewielkiego formatu, zawierają wszystkie te elementy, które kochają dzieci: wartą akcję, sympatycznego bohatera i misję ratunkową. Czy niewielkiemu Yakariemu uda się spełnić marzenie o byciu jak wielki orzeł? Jakie niebezpieczeństwo wisi nad wioską? Opowieści o czynach małego Indianina polubią wszystkie marzące o przygodzie dzieci!

TYTUŁ: Yakari. Yakari i wielki orzeł. Tom 1 / Yakari. Yakari i biały bizon. Tom 2
SCENARZYSTA: Job
ILUSTRATOR: Derib
TŁUMACZ: Maria Mosiewicz
WYDAWNICTWO: Egmont
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 48


Książka interaktywna – Turlututu. W Krainie Ogra

Szósta z serii przygód zabawnego ludzika Turlututu świetnie sprawdzi się podczas wakacyjnego wyjazdu jako wsparcie w staniu z dzieckiem w kolejce lub korku. Książka jest cieniutka i poręczna – bez trudu zmieści się do torebki. Dziecko może z przygodami autorstwa Herve’a Tulleta samodzielnie pracować, obracając je i podążając za śladami Turlututu po Krainie Ogra.

10 książek na koniec wakacji

Jest to książka interaktywna, napisana językiem bezpośrednio skierowanym do dzieci: zadania w niej są zabawne – maluchy muszą np. wstukać odpowiedni kod, nacisnąć kolce korony i przeprowadzić bohatera paluszkiem przez labirynt. Śmiało można nazwać Turlututu wakacyjnym pewniakiem dla nadaktywnych przedszkolaków.

TYTUŁ: Turlututu. W Krainie Ogra
AUTOR: Herve Tullet
WYDAWNICTWO: Babaryba
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 44


Jobs jeszcze raz – Nadgryzione jabłko

Ostatnią propozycję kieruję do fanów biografii. Kolejne spojrzenie na Steva Jobsa – tym razem o jego złożonej osobowości, wrażliwości i przebłyskach geniuszu opowiada była partnerka, Chrisann Brennan. Nadgryzione jabłko zawiera przede wszystkim wspomnienia osobiste, momentami zaskakujące, czasami wręcz wstydliwe – Brennan odsłania głównie kulisy prywatnego życia twórcy Apple.

10 książek na koniec wakacji

Autorka nie potrafi mówić o byłym partnerze z dystansem i trudno byłoby nazwać tę biografię obiektywną – Brennan zresztą już we wstępie tej książki podkreśla swoje zaangażowanie emocjonalne w relację z Jobsem. Na tle innych Jobsowskich pozycji biograficznych, tekst Brennan wypada naprawdę dobrze – jest napisany w sposób przystępny i zwyczajnie dobrze się go czyta.

TYTUŁ: Nagryzione jabłko
AUTOR: Chrisann Brennan
WYDAWNICTWO: Kompania Mediowa
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 328

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec, Aleksandra Sobańska