spot_img

Węgierskie spotkania

Łukasz Błaszczyk tworzy intrygującą komplikację powieści obyczajowej i podróżniczej. Zainspirujcie się pięknem węgierskiej stolicy i zaproście czytelników na naddunajskie spotkania.

Z Mstowa do Budapesztu

Skumu, Wawer i Lucek – Polka i jej dwudziestoparoletni znajomi – wybierają się na wesele dawnego znajomego do węgierskiej stolicy. Są to ludzie młodzi, mocno skłóceni z rzeczywistością, nieustannie szukający nowych wyzwań, wulgarni, bezkompromisowi i głęboko niespełnieni… Czym przywita ich naddunajskie miasto? Jak ich traumy, kompleksy, ambicje i marzenia przełożą się na pobyt w Budapeszcie? Czym zaskoczy ich wielokulturowa społeczność?

Poszukiwanie akceptacji

Książka Błaszczyka jest nieco kontrowersyjna, ponieważ tacy są jej bohaterowie. Gdy niespełnieni socjopaci ruszają w podróż w poszukiwaniu własnego ja, stając przed nowymi relacjami, muszą kolejny (i jak się okazuje) nie ostatni raz przedefiniować samych siebie. Pożegnanie z Budapesztem stanowi połączenie literatury podróżniczej z obyczajowym odkrywaniem własnej tożsamości przez ludzi żyjących chwilą. Upojeni sobą i miastem szukają sposobu, by zapomnieć o świecie. To nie jest proza dla każdego odbiorcy – warto jednak docenić jej formę: styl Błaszczaka doskonale oddaje zróżnicowane i sprzeczne natury młodych europejczyków, próbujących odnaleźć się w świecie.

Lustrzane inspiracje

Ciekawym pomysłem, który spotka się z pozytywnym odzewem czytelników, będzie organizacja wieczoru inspirowanego węgierską kulturą. Specjały tej kuchni w połączeniu z charakterystyczną dla Węgrów muzyką i baśniami oraz legendami węgierskimi sprawią, że uczestnicy spotkania będą oczarowani naddunajskim regionem.


TYTUŁ: Pożegnanie z Budapesztem
AUTOR: Łukasz Błaszczyk
WYDAWNICTWO: Świat Książki
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 326

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec