spot_img

Przyjaźń i dwie okładki

Autorka Czy mogę się przytulić? przedstawia prostą, a bardzo wdzięczną opowieść o przyjaźni. Warto zwrócić uwagę na nietypową formę tej książki – można ją bowiem czytać z… dwóch stron!

O trudnościach w nawiązywaniu relacji

Nie wszystkie dzieci są chętne do zabawy i wchodzenia z innymi interakcji. Zdarzają się także maluchy, które lgną do innych, nie zważając na chłodny dystans drugiej strony. Jak wytłumaczyć adaptującemu się w grupie rówieśniczej przedszkolakowi, że nie każdy chce być jego kolegą, a inni niekoniecznie muszą robić i lubić to samo, co on? Główni bohaterowie książki Eoin McLaughlin – jeż i żółw – mają właśnie ten problem: pozostałe zwierzęta zajęte swoimi sprawami, zniechęcone do kolców i twardej skorupy niekoniecznie chcą się tulić i uciekają. Na szczęście odtrącone zwierzaki w końcu spotykają kogoś bliskiego sobie…

Przyjaźń i dwie okładki

Dwie okładki, dwie historie, jedna opowieść

Tak jak wspomniałam, Czy mogę się przytulić jest książką, która pod dwoma okładkami (na jednej znajduje się jeż, na drugiej żółw) skrywa dwie, symetryczne historie, mające wspólne miejsce styku. Biblioterapeutyczny walor tego opowiadania polega na tym, że dzieci uczą się akceptować odmowę i rozmawiać o inności oraz rozumieją prawo do własnych uczuć/opinii/sympatii. Ta pogodna opowieść o niezrażaniu się i podejmowaniu kolejnych prób nawiązywania przyjaźni jest niezwykle estetyczną i przyjazną pozycja, którą warto wykorzystać, pracując z przedszkolakami.

Przyjaźń i dwie okładki

Lustrzane inspiracje

Zachęcam do samodzielnego stworzenia takich dwuczęściowych opowieści – ich bohaterami mogą być np. bibliotekarz i czytelnik, który zgubił książkę; rodzic i dziecko czy dwóch skłóconych równolatków rówieśników. Warto już na początku ustalić miejsce, w którym spotkają się obie historie oraz pamiętać o tym, że w przypadku takiej formy książki ważna jest symetria. Taka czytana z dwóch stron – wspólna, jedna opowieść stanowi niezwykle ciekawe, twórcze wyzwanie!

Przyjaźń i dwie okładki


TYTUŁ: Czy mogę się przytulić?
AUTOR: Eoin McLaughlin
ILUSTRATOR: Polly Dunbar
TŁUMACZ: Zofia Raczek
WYDAWNICTWO: Mamania
LICZBA STRON: 56
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec