spot_img

O przyjaźni w skali mikro

Tu, a może gdzieś…. (czyli niesamowite przygody nakrętki, haczyka, kapsla i starej śrubki) to historia, której bohaterami są pozornie niezauważalne przedmioty. Śrubki, gwoździe, grosiki, papierki, okruszki…  Zaproście dzieci do świata w mikroperspektywie.

„[…] i kiedy podejdziesz bliżej, usłyszysz – jeśli uważnie nadstawisz ucha”

Tytułowi bohaterowie zamieszkują pewien zwyczajny dom – spędzają w nim czas niezauważalni, potrzebni jedynie sporadycznie, zmęczeni życiem i swoją na wskroś praktyczną funkcją. Zalegają w zakamarkach, zapomniani przez pozostałych domowników. Kto chciałby wieść takie niepotrzebne życie, jeśli można wyruszyć w wielki świat? Jakie sekrety skrywają się w okolicach kuchennego zlewu? Dokąd wiodą domowe ścieżki? W podróży na małych bohaterów czekają potężne wodne kaskady i malownicze krajobrazy…. z wzorzystych kuchennych ścierek!

O przyjaźni w skali mikro

Twórcza wyobraźnia

Perspektywa mikro, którą operuje autorka książki, Suvi-Tuuli Junttila, w fantastyczny sposób może uruchomić twórczą wyobraźni dzieci. Dla najmłodszych umysłów, otwartych na zabawę i nieszablonowe rozwiązania kompozycja ułożona z monet, długopisów, chusteczek czy serwetek może stać fantastyczną krainą cudów.

Junttila próbuje nauczyć odbiorcę właśnie takiego spojrzenia na świat. Tu, a może gdzieś… przenosi uwagę czytelnika na codziennego przedmioty, które dla dorosłych są praktyczne bądź bezużyteczne, a dla dzieci mogą stać się towarzyszami zabaw. Forma książki – bardzo przyjazna, z designerskimi zdjęciami-ilustracjami – cieszy oko i niejako przypomina dorosłym o konieczności nieustannego uruchamiania w sobie pokładów kreatywności.

Lustrzane inspiracje

Tu, a może gdzieś…  to książka, według której można w rewelacyjny sposób przeprowadzić biblioteczne zajęcia. Przeczytajcie dzieciom tę książkę (jest stosunkowo krótka, więc jej głośne przeczytanie w całości nie powinno zająć Wam więcej niż 10-15 minut) i zachęćcie je do ruszenia śladami nakrętki, haczyka, śrubki i kapsla – przygotujcie zdjęcia w skali mikro, wydrukujcie je i pozwólcie maluchom na poszukiwanie bohaterów Junttili.


TYTUŁ: Tu, a może gdzieś… (czyli niesamowite przygody nakrętki, haczyka, kapsla i starej śrubki)
AUTOR: Suvi-Tuuli Junttila
TŁUMACZ: Iwona Kiura
WYDAWNICTWO: Tekturka
LICZBA STRON: 56
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec