spot_img

Książka wysokich lotów

Pod patronatem Lustra Biblioteki ukazała się książka Ale samoloty! Odlotowe historie lotnicze. Publikacja Michała Leśniewskiego idealnie trafia w gusta wszystkich małych i dużych pasjonatów szybowców, podbijających powietrzne przestworza. Czas na lotnicze inspiracje!

Historia lotnictwa dla dzieci

Książka Michała Leśniewskiego jest ilustrowaną historią lotnictwa. Odbiega jednak od encyklopedycznych wydań popularnonaukowych publikacji dotyczących transportu powietrznego – jest kolorowa, przejrzysta, napisana z literackim zacięciem. Autor Ale samolotów kładzie duży nacisk na dostosowanie poziomu tekstu, przedstawiającego burzliwe dzieje podboju przestworzy, do czytelniczych możliwości dzieci. Znajdziecie tu między innymi opowieść o siwym, brodatym panu, który „już wiele godzin siedział przy biurku i rysował coś przy świetle świecy. Na podłodze leżało mnóstwo zarysowanych kartek. Rysunki przedstawiały dziwne urządzenia ze skrzydłami. Niektóre szkice były podarte, jakby się nie udały”. Czy domyślacie się, o kogo chodzi?

Książka wysokich lotów

„Marzycie o tym, żeby latać? Nie tylko wy. Człowiek chciał wznieść się w powietrze, odkąd tylko zobaczył ptaki”

Ale samoloty! jest swoistym kompendium informacji, związanych z branżą samolotową: możecie odnaleźć tu wiedzę fachową z zakresu budowy samolotów, szczegóły dotyczące miar lotniczych oraz rejestracji samolotów. Są tu również chronologicznie opisane poszczególne zdarzenia, które ukształtowały historię lotów: przedstawiono liczne epizody, pokazujące determinację lotników, walczących z przeciwnościami losu, felernym sprzętem i opinią społeczną.

Momentami jest zabawnie (gdy sterowiec przypomina ogromny oscypek), innym razem groźnie – z pewnością jednak nie można odmówić bohaterom tej książki niezwykłej pasji. Warto wspomnieć, że autor zwraca również uwagę na polski wkład w historię lotnictwa oraz na pierwsze kobiety-lotniczki (między innymi na życiorys Amelii Earhart). Dodam jeszcze, że publikacja Michała Leśnika idealnie trafia w gusta wszystkich małych i dużych pasjonatów szybowców, podbijających powietrzne przestworza – niemniej jednak ten tytuł na tyle atrakcyjny, że nie trzeba być specjalnym fanem lotnictwa, żeby się nim zachwycić!

Książka wysokich lotów

Lustrzane inspiracje

Wybierając Ale samoloty! Odlotowe historie lotnicze jako literacką bazę do organizacji zajęć bibliotecznych poświęconych lotnictwu, warto zaproponować dzieciom bardzo prosty i tani w realizacji pomysł ozdabiania papierowych samolotów. Możecie je również dołożyć do wnętrza książek i podpisać „Literatura wysokich lotów”.


TYTUŁ: Ale samoloty! Odlotowe historie lotnicze
AUTOR: Michał Leśniewski
ILUSTRATOR: Maciej Blaźniak
WYDAWNICTWO: Egmont
LICZBA STRON: 88
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec