spot_img

Dwie wojenne historie – Gambit oraz Czerń i purpura

Temat II Wojny Światowej w powieściach i tekstach popularnonaukowych cieszy się od lat niebywałym zainteresowaniem czytelników. Wydarzenia z tego okresu – tak drastyczne, złożone i wzruszające – często zapewniają odbiorcom prawdziwy rollecoaster emocji. Koniecznie sięgnijcie po wstrząsającą Czerń i purpurę oraz pełną akcji powieść Gambit!

Zakazana miłość – Czerń i purpura

W tym roku ukazało się drugie wydanie fantastycznej powieści Wojciecha Dutki inspirowanej prawdziwą historią słowackiej żydówki, Heleny Citronovej oraz austriackiego essesmana, Franza Wunscha. Główna bohaterka, Milena trafia do obozu zagłady Auschwitz – na skutek splotu nieoczekiwanych okoliczności musi wystąpić przed faszystami, świętującymi urodziny jednego z nich. Od momentu, gdy nazista słyszy pełen pasji i buntu śpiew tej wychudzonej więźniarki, nie potrafi przestać o niej myśleć. Co połączy tych dwoje młodych ludzi, należących do zupełnie innych światów?

„Mechanizm nienawiści do innego był zawsze podobny”

Portret bohaterów, kreślony przez autora Czerni i purpury jest bardzo złożony – trudno oceniać ich czyny w sposób jednoznaczny moralnie, zaciera się tu granica pomiędzy dobrem a złem. Historia opowiedziana przez Dutkę to jedna z tych, których się nie zapomina – niektóre jej fragmenty są szokujące, inne zachęcają do rozszerzenia swojej wiedzy na temat autentycznej historii z tamtego okresu (pisarz zgrabnie wplata w tekst postacie prawdziwe, takie jak Josef Mengele czy Edith Stein). Mocny, przejmujący tytuł – idealnie trafiający w gusta dorosłych czytelników.

TYTUŁ: Czerń i purpura
AUTOR: Wojciech Dutka
WYDAWNICTWO: Albatros
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 448


Niebezpieczna gra – Gambit

Dawno nie czytałam tak dobrej powieści sensacyjnej. Szesnastoletnia Wanda Kuryło tuż po wybuchu II Wojny Światowej traci brata i ojca. Dziewczyna świetnie strzela – postanawia wykorzystać swoje umiejętności i zaangażować się w działalność Armi Krajowej. Młody przystojny porucznik, zdrady stanu, konspiracja, operacje, wywiad… Jeśli dojdą do tego ukryte w Polsce potężne złoża ropy, to szybko okaże się, że na obrzeżach wojennej zawieruchy, skrywa się wielka polityka.

W Gambicie z życiem jednostki przeplata się niezwykle dynamiczne tło wielkich wydarzeń XX wieku. Proporcje pomiędzy indywidualnym losem bohaterki, a historycznymi uwarunkowaniami są doskonale wyważone – do tego tytułowa figura gambitu (szachowego ruchu poświęcenia pionka w zamian za lepszą pozycję) idealnie wpisuje się w całość powieści. Niezwykle ciekawie zbudowany jest wątek szpiegowski – pikanterii całej książce dodaje autentyczna historia poszukiwania przez PGNiG złóż. Wyjątkowo dobrze się Gambita czyta – będę z niecierpliwością wypatrywać kolejnych powieści tego autora.

TYTUŁ: Gambit
AUTOR: Maciej Siembieda
WYDAWNICTWO: Agora
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 416


Lustrzane inspiracje

Co ciekawe, w powieści Macieja Siembiedy pojawia się sam Ian Fleming, szukający w środowisku asów wywiadu inspiracji do literackiej pracy. Warto wykorzystać wątek szpiegowski w bibliotecznych zabawach – odznaki superszpiega, działającego z niezostawiających śladów rękawiczkach, podążanie śladami supertajnych dokumentów, ściśle tajne misje… Dreszczyk emocji zawsze jest mile widziany!

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec