spot_img

Oswoić z nowym miejscem – bajka o bibliotece

Przedszkolaki często boją się nowych miejsc, nie wiedzą, jak się w nich zachować oraz co należy zrobić. Barbara Supeł w książce o sympatycznym Stasiu Pętelce oswaja dzieci z przychodnią lekarską. W jaki sposób można przenieść zaproponowaną przez nią technikę na biblioteczny grunt?

„Staś trochę boi się iść do lekarza”

Czteroletni Staś jest reprezentatywnym przykładem dziecka w wieku przedszkolnym. Uważa, że rodziców niekoniecznie trzeba słuchać, a wiedzę, którą ci próbują mu usilnie przekazać, warto sprawdzić na własnej skórze. Gdy w trakcie zabawy w piaskownicy realizuje błyskotliwy pomysł zjedzenia własnoręcznie przyrządzonej kamienno-piaskowej zupy, szybko przekonuje się, że nie jest to najzdrowszy posiłek. Chłopcu wyskakuje gorączka, toteż mama postanawia zabrać go do lekarza. Staś nie jest tym zachwycony: nie lubi się rozbierać, być badanym stetoskopem oraz otwierać buzi. Jakie jeszcze atrakcje czekają go w gabinecie? Co znaczy enigmatyczny termin stan podgorączkowy? Jakie będą zalecenia doktora?

Typowy przedszkolak i nowe miejsce

Barbara Supeł w tej niepozornej książeczce bardzo trafnie odmalowała prawdziwą naturę przedszkolaków – z jednej strony jednostek (już prawie) samodzielnych, nieustannie testujących granice dorosłych, z drugiej bojących się nowych miejsc i osób. Staś nie czuje się bezpiecznie poza znanym mu domowym terenem, początkowo nieśmiało i lakonicznie odpowiada na pytania doktora, dopiero później oswaja się z gabinetem lekarza. Narrator szczegółowo opisuje także sam przebieg wizyty, badania i inne towarzyszące mu okoliczności (takie jak np. konieczność przyjmowania leków w określonych dawkach). Staś Pętelka. Dzielny pacjent jest książeczką, która edukuje, ale i bawi (nie sposób nie uśmiechnąć się, gdy nauczony doświadczeniem chłopiec napomina młodszą siostrę). Pętelkowa seria zapowiada się obiecująco – z pewnością spodoba się przedszkolakom i pomoże im w ogarnianiu rzeczywistości.

Lustrzane inspiracje

Staś Pętelka. Dzielny pacjent to właściwie bajka o wizytach u lekarza. Warto samodzielnie napisać podobne opowiadanie dla dzieci o pobycie w bibliotece (np. o zapisaniu się czy zagubieniu książki), w którym krok po kroku przedstawicie poszczególne elementy procesu wypożyczania książek. Taka bajkowa instrukcja z pewnością bardziej trafi do przedszkolaka niż nawet najciekawszy monolog bibliotekarza. Swoją opowieść możecie wzbogacić ilustracjami, korzystając np. z platformy storybird.com.


TYTUŁ: Staś Pętelka. Dzielny pacjent
AUTOR: Barbara Supeł
ILUSTRATOR: Agata Łuksza
WYDAWNICTWO: Zielona Sowa
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 48

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska