spot_img

Laureat Nike i całkiem bystra nastolatka

Czytacie powieści autorów nagrodzonych Nike? Marcin Wicha, ubiegłoroczny laureat, kilka lat temu opublikował opowieści o sympatycznej Klarze, skierowaną do starszych dzieci. Są one zebrane w wydanej w tym roku rewelacyjnej Wielkiej księdze Klary.

Irytująco bystre oko

Klara, trzecioklasistka, postanawia pisać pamiętnik. Przedstawia w nim codzienne zdarzenia z jej życia rodzinnego, szkolnego oraz pozalekcyjnego – na pozór ot takie sobie, anegdotki z życia kilkuletniej dziewczynki, które spodobają się odbiorcom książki, mającym około ośmiu lat. Ale w zwierzeniach Klary jest znacznie więcej – irytująco bystre oko dziewczynki bacznie obserwuje otaczający ją świat, w którym grane są jasełka z czternastoma Matkami Boskimi (żadna nastolatka nie chce przecież grać drugoplanowej roli pastuszka), pamiątkowe serca Chopina wykonano z czekolady, a na lekcje pro-ekologiczną trzeba przygotować zupełnie nowe, zakupione w sklepie śmieci…

Dorośli mówią, a dzieci słuchają

U nas są dwa worki. Nigdy nie wiem, co do którego, ale to chyba nie ma wielkiego znaczenia, bo tata się zazwyczaj myli i wrzuca te worki do niewłaściwego pojemnika. A nawet jak się nie pomyli, to pan śmieciarz i tak wszystko pomiesza.

Ten cytat pokazuje, w jaki sposób bystrooka dziewczynka rejestruje wszystko, co dzieje się wokół niej. Wielka księga Klary jest doskonałym probierzem polskiej rzeczywistości i rodzicielskich niekonsekwencji. Młodzi czytelnicy odnajdą w sytuacji Klary swój świat, tymczasem dorosłym, Wicha, jak się zdaje, chce dać pstryczka w nos. Paradoksem uderzającym podczas lektury tego zbioru anegdot jest to, że dorośli, narzekając na to, że dzieci nie słuchają, sami nie rozumieją sensu słów wypowiadanych przez innych. Babcia zamiast jednego nakłada cztery pulpety, a Pani Nutka pyta o tempo słuchanego utworu, sama sobie odpowiadając:

Szybkie! – wołają dzieci. – Dobrze – zgadza się Pani Nutka. – Wolne! Widzisz, misiu? Dzieci wszystko wiedzą.

Finalnie jest bardzo inteligentnie, zabawnie i z dystansem do świata.

Lustrzane inspiracje

Opowieści o Klarze, dowodzą, że faktycznie dzieci wiedzą więcej niż nam się wydaje i zupełnie inaczej patrzą na otaczający świat (w tym także na literaturę). Zachęćcie je, by wyrażały głośno, co myślą o przeczytanych książkach – dobrą formą takiej ekspresji własnych odczuć będzie przypięta do bibliotecznych zbiorów karteczka, na której dziecko po przeczytaniu książki będzie mogło w bibliotece specjalną pieczątką/naklejką wystawić ocenę. Przygotujcie trzy stempelki, np. przedstawiające ikonę kciuka ustawionego w górę, bok i dół, za pomocą, których dzieci podzielą się swoimi wrażeniami z lektury!

TYTUŁ: Wielka księga Klary
AUTOR: Marcin Wicha
ILUSTRATOR: Zosia Dzierżawska
WYDAWNICTWO: Mamania
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 304

Źródło zdjęć: Barbara Maria Morawiec