spot_img

Koło młodych aktywistów i prawdziwa historia

Historia życia Anity Hemmings – pierwszej afroamerykanki , która ukończyła prestiżowy amerykański uniwersytet – stała się inspiracją dla Karin Tanabe. Poznajcie historię wyjątkowo ciekawej walki o równy dostęp do edukacji!

Skrywana tajemnica

Anita jest błyskotliwa, uzdolniona i zdesperowana, by zdobyć wyższe wykształcenie. Skupiona na celu – zostaniu nauczycielką – nawet na chwilę nie myśli o przyjemnościach związanych ze studenckim życiem. Gdy jej współlokatorką zostaje dziewczyna z wyższych sfer, otwierają się przed nią nowe perspektywy. Bale, spektakle, zamożni adoratorzy… – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki: Anita bowiem w niczym nie przypomina rdzennej afroamerykanki. Czy dziewczynie spodoba się ów nowy świat? Co zrobi, gdy znajdzie się w orbicie splendoru i wystawnych spotkań? Co będzie dla niej ważniejsze: kultura, w której się wychowała, rodzinny dom czy niedostępny dotychczas świat arystokracji?  Czy prawda o jej pochodzeniu wyjdzie na jaw?

Dla miłośników powieści obyczajowej

Historia opowiadana przez Karin Tanabe składa się w gruncie rzeczy z szeregu dylematów i wyborów: miłość kontra rodzina, wykształcenie versus przyznanie się do własnej tożsamości, przyjaźń przeciwstawiona zawiści. Anita to dziewczyna, która nie pasuje nigdzie – nigdzie też nie czuje się w pełni sobą. Ta opowieść zdecydowanie przypadnie do gustu miłośnikom powieści historyczno-obyczajowej – życie Hemmings jest samo w sobie wyjątkowo ciekawe, a sposób, w jaki autorka opowiada o losach bohaterki, niczego tej historii nie ujmuje. Pozłacane lata warto przeczytać również po to, by poznać historię walki o równy dostęp do edukacji dla każdego mieszkańca Ameryki.

Lustrzane inspiracje

Należy zwrócić uwagę na specyficzny klimat żeńskiego internatu, przedstawionego w tej powieści. Tytułowe Pozłacane lata wiążą się okresem młodzieńczej beztroski, ale i aktywnych działań społecznych realizowanych przez mieszkanki placówki. Sadzenie drzew, rowerowe wycieczki, charytatywna działalność – warto wykorzystać potencjał i idealizm młodych ludzi. Spróbujcie skupić wokół biblioteki grupkę młodych, aktywnych ludzi, chcących zmieniać świat i wraz z nimi zacząć prowadzić działania na rzecz lokalnej społeczności.


TYTUŁ: Pozłacane lata
AUTOR: Karin Tanabe
TŁUMACZ: Zofia Uhrynowska-Hanasz
WYDAWNICTWO: Świat Książki
ROK WYDANIA: 2019
LICZBA STRON: 460

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec