spot_img

„Biblioteka Publiczna” i nowe tematy

Nowy numer czasopisma „Biblioteka Publiczna” już jest w drodze do waszych bibliotek. A w nim o nowych technologiach, przemianach bibliotek oraz garść pomysłów i scenariusze o biblioterapii.

Nowe technologie

Zaczynamy od sztucznej inteligencji, która może być sposobem na wzrost czytelnictwa i krótkiego podsumowania tego, co działo się na Warszawskich Targach Książki. Później naprawdę ciekawy projekt „3D – Drukuj Dotknij Doświadczaj”. O tym, czy drukarka 3D jest potrzebna w bibliotece, do czego można ją wykorzystać pisze Małgorzata Karpicka z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. Dodatkowo informacja o oryginalnym programie grantowym, którego celem jest promocja zastosowania w edukacji i wychowaniu projektowania i druku 3D wśród nauczycieli i edukatorów dzieci i młodzieży w Polsce.

Projekt wrocławskiego MultiCentrum pokazuje, że nowoczesna technologia, jaką jest druk 3D, może służyć ważnej sprawie i być narzędziem pomagającym osobom z wadami wzroku w poznawaniu otaczającego świata.

Autorki kolejnego tekstu, Agnieszka Tworek, Agnieszka Paź i Ewa Miękinia, zdradzają pomysł na zajęcia „QR czytanie na ekranie”, grę biblioteczną zawierającą zadania literacko-czytelnicze zaszyfrowane kodami QR. Te działanie i inne opisane przez bibliotekarki to podsumowanie XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „#Biblioteka”, który odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tarnobrzegu.

W „Tajnikach warsztatu” Monika Hancyk opowiada, jak powstało i jak funkcjonuje repozytorium cyfrowe Rzeki Czasu w Bibliotece Publicznej w Obornikach. W materiale dużo o tym, jak zabrać się za digitalizację oraz rzeczowo o plusach i minusach repozytorium.

Naszym celem było nie tylko innowacyjne archiwizowanie danych, ale też przede wszystkim możliwość upowszechniania zbiorów w taki sposób, by każdy miał do nich łatwy dostęp. Co więcej, zamierzaliśmy wykorzystywać nasze zasoby podczas wydarzeń, które mają miejsce w bibliotece (np. benefisów, koncertów, warsztatów), stąd potrzeba zakupu nowoczesnego sprzętu nagłaśniającego czy projektora.

„Biblioteka Publiczna” i nowe tematy

Nowe tematy

Komiksy już dawno szturmem zdobyły serca czytelników. Manga jako coś odmiennego, niezwykłego, z zupełnie innego świata zyskuje w naszym kraju coraz większą popularność. Warto tę popularność wykorzystać, by zachęcić młodzież do odwiedzania biblioteki, np. zakładając biblioteczny klub poświęcony sztuce graficznej – sposobem na przyciągnięcie młodych i inspiracją do założenia klubu dzieli się Kamila Ratajczak z Grodziskiej Biblioteki Publicznej w Grodzisku Wielkopolskim.

Na uwagę zasługuje także artykuł „Mobilna Biblioteka z Muszyny dla szkół” prezentujący kulisy pracy Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Uzdrowiskowej Muszyna, która polega na na dowożeniu książek do szkół podstawowych w Andrzejówce i Miliku.

W tym numerze także wiele o warsztatach biblioterapeutycznych w scenariuszach – o tym, jak oswoić złe emocje na przykładzie zajęć w mieleckiej bibliotece oraz walce ze strachem w jednej z agend łódzkiej książnicy. Dopełnieniem całości jest garść pomysłów na zajęcia biblioteczne z maluchami, rzecz o dobrych manierach, a także przegląd aktualnych książek polecanych na regały oraz do pracy dla bibliotekarzy.

Nowe przestrzenie

W dziale „Biblioteki w działaniu” dużo o metamorfozach bibliotecznych w praktyce. Na początku super przemiana skoczowskiej biblioteki i kilka słów na temat jej remontu. Następnie dwa zapowiadane artykuły. Pierwszy „O wykorzystaniu przestrzeni bibliotecznej na przykładzie Biblioteki Publicznej w Obornikach” odnosi się do pokazania plusów przestrzeni bibliotecznej oraz kreatywnego podejścia do zmian, bo jak twierdzi autorka: Im większy metraż, tym większe możliwości, ale nawet kameralne wnętrza potrafią zaspokoić potrzeby współczesnych użytkowników bibliotek. W drugim tekście mowa o „Bibliotece w nowej odsłonie” tj. filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chorzowie, środkach finansowych na jej przemianę, walce czytelników i bibliotekarzy o lepsze warunki oraz ściągawka dotycząca tego, o czym należy pamiętać przy modernizacji.

Zapraszam do lektury!