spot_img

3 zagraniczne tytuły dla najmłodszych

Rodzice przychodzący do biblioteki wraz ze swoimi najmłodszymi pociechami na ogół szukają książek dla konkretnej grupy wiekowej. W tej recenzji znajdziecie trzy propozycje skierowane kolejno do niemowlaka, młodszego przedszkolaka i starszaka oraz praktyczną wskazówkę, jak ułatwić rodzicom wybór właściwej książki.

Dla niemowlaka – Gili, gili – słówka z ostatniej chwili

Efektem wspólnej pracy Corinne Dreyfuss oraz Benjamina Chauda jest tytuł skierowany dla najmłodszych dzieci, uczących się dopiero werbalnego artykułowania swoich myśli. Na kilkunastu ilustracjach przedstawiono najczęstsze sytuacje, w których znajdują się niemowlęta: zabawę, karmienie, spanie, przytulanie czy tytułowe gilgotki. Na każdej stronie przedstawiono rysunek z konkretnym zachowaniem/sytuacją/osobą (np. upadek czy jedzenie), wydawany przez malucha dźwięk (Aua czy Am) oraz jego objaśnienie („to boli”, „ kiedy jem”).

Gili, gili… zdecydowanie wyróżnia się od innych tytułów, skierowanych do niemowlaków. Treść tej książeczki wypełniają codzienne czynności malucha, ale przedstawione są one w sposób niebywale oryginalny tudzież zabawny. Dzieje się tak za sprawą niesztampowej kreski graficznej Chauda. Te rysunki są jednoznaczne i każdy maluch z łatwością odgadnie ich znaczenie, a jednak mają one w sobie to „coś”. Szata graficzna jest kolorowa, nasycona różnymi barwami i jednocześnie nie przytłaczająca – wydawca zaproponował przedstawienie jednej sytuacji na jednej stronie, dzięki czemu książeczka sprawia wrażenie bardzo przejrzystej.

TYTUŁ: Gili, gili – słówka z ostatniej chwili
AUTOR: Corinne Dreyfuss
ILUSTRATOR: Benjamin Chaud
TŁUMACZ: Katarzyna Skalska
WYDAWNICTWO: Zakamarki
LICZBA STRON: 30
ROK WYDANIA: 2019


Dla buńczucznego przedszkolaka – Teraz będziesz kurą

Teraz będziesz kurą to jedna z nielicznych książek dla dzieci, która rozśmiesza mnie za każdym razem, gdy tylko o niej pomyślę. Dlaczego? Bo tytuł Barbro Lindgren, przedstawiający rozmówki pomiędzy bawiącym się rodzeństwem w przebraniach kury i wilka, zawiera scenki żywcem wyjęte z konfliktów przedszkolaków. W bratersko-siostrzanych rozgrywkach szybko okazuje się, kto tu tak naprawdę rządzi. Bez trudu odnajduję w Teraz będziesz kurą tendencje do rządzenia mojego prawie trzylatka. „Teraz masz…”, „Nie, nie tak”, „Ja będę…” – w dziecięcych zabawach zawsze starszy jest przywódcą, a pod rozkazy wypływające z jego totalitarnych rządów młodszy musi się podporządkować. Co się zdarzy, gdy przyjdzie mama? Chyba sami wiecie…

W Teraz będziesz kurą znajdują się właściwie niemal same dialogi – nie znajdziecie tu pouczających morałów na temat dominacji, kłótni czy spokojnej zabawy. Te przekomarzanki dają do myślenia i stanowiący idealny pretekst do dojrzałej rozmowy o szacunku, relacjach rodzinnych. Pozycja wyjątkowo dowcipna i wnikliwa.

TYTUŁ: Teraz będziesz kurą
AUTOR: Barbro Lindgren
ILUSTRATOR: Charlotte Ramel
TŁUMACZ: Katarzyna Skalska
WYDAWNICTWO: Zakamarki
LICZBA STRON: 28
ROK WYDANIA: 2019


Dla dziecka, które rozumie – Tańcz, Córko Księżyca

Kameruńska poezja dla dzieci – czemu nie? Ostatnia propozycja to poetycka opowieść rodem z Afryki, traktująca o nieprzemijającej z wiekiem pasji. Tytułowa Córka Księżyca jest starszą kobietą, która ongiś olśniewała swoim tańcem wszystkich mieszkańców wioski. Gdy nogom nie starcza sił i konieczna staje się laska, z całą mocą odżywają przepiękne wspomnienia…

Tańcz, Córko Księżyca jest tekstem, który w niestandardowy – spokojny, anaforyczny – sposób mówi o ulotności, przemijaniu i ułomności ludzkiego życia. Jeżeli chcecie porozmawiać z dziećmi o cyklu życia (dzieciństwie, dorastaniu, przekwitaniu), to właśnie ta książka jest dla was furtką. Autorko-ilustratorski duet, Kouam Tawa i Fred Sochard ukazał każdy z tych etapów w jego najpełniejszej postaci. Tłem tej poezji jest zjawiskowa kultura Czarnego Lądu. Na stronach wybrzmiewa taniec Afryki, jej melodia oraz jedność człowieka ze światem wokół. Twórcom tej książki udało się oddać rytm i piękno miejsca, będącego kolebką cywilizacji. Bardzo dobry, zupełnie niekomercyjny tytuł.

TYTUŁ: Tańcz, Córko Księżyca!
AUTOR: Kouam Tawa
ILUSTRATOR: Fred Sochard
TŁUMACZ: Katarzyna Skalska
WYDAWNICTWO: Zakamarki
LICZBA STRON: 44
ROK WYDANIA: 2019


Lustrzane inspiracje

Każdy z zaproponowanych tytułów skierowany jest do innej grupy odbiorczej – warto eksponując nowości czytelnicze dla dzieci, wskazać dokładnie rodzicom, dla jakiego wieku jest dana książka. Przygotujcie wystawę „Dozwolone od lat” i naklejcie na książkę konkretne oznaczenie wiekowym np. „0+”, „1+”, „2+”. Ułatwicie wybór tym niezdecydowanym!

10 kącików dla dzieci z pomysłem