spot_img

Sufrażystki i Sufrażetki. Walka o równość

Trudno byłoby znaleźć lepszy tekst na dzisiejszy dzień niż Sufrażystki i Sufrażetki. Walka o równość. To opowieść o kobietach, dla których najwyższym dobrem było zostanie pełnoprawnym obywatelem swojego kraju.

„Sufrażystka (lub sufrażysta) to osoba, która zabiega o prawo wyborcze dla siebie lub dla innych”

Obrzucane pomarańczami, zepsutymi rybami i zgniłymi jajami, aresztowane, napiętnowane społecznie… David Roberts w niż Sufrażystkach i Sufrażetkach pisze o tym, jak wyglądała walka o prawa wyborcze kobiet. Jego bohaterki – zarówno edwardiańskie damy, jak i proste robotnice – nie przebierały w środkach, by uzyskać to, na czym im zależy. Nie wahały się ryzykować własnym zdrowiem i wolnością, łamały prawo podpalając, niszcząc mienie publiczne za pomocą tasaków, młoteczków do toffi i toreb… z mąką.

Sufrażystki i Sufrażetki. Walka o równość

„działały w słusznej sprawie i wygrały swoją walkę”’

Zanim sięgnęłam po książkę Robertsa, nie miałam pojęcia, że walka o prawa wyborcze wiązała się z tak mocnym oporem społecznym. Wyobrażałam sobie sufrażystki jako prekursorki ruchu feministycznego, co jakiś czas głośno wyrażające swoje niezadowolenie z bycia traktowanym jak obywatel gorszej kategorii. Sufrażystki i Sufrażetki to jedna z tych książek, otwierających oczy na historię, o której nie dowiecie się zbyt dużo na lekcjach tego przedmiotu.

O formie

Książka Robertsa została wydana w serii ART i tak jak inne tytuły w tym cyklu jest fantastycznie zrobiona. Zdecydowano się na układ chronologiczny wydarzeń z lat 1832-1928. Poszczególne rozdziały dotyczą kluczowych postaci sufrażystek, najważniejszych organizacji, wydarzeń, jak również zmian w samym ruchu i wewnętrznych konfliktów między działaczkami. Pastelowa stylistyka tej książki – kobieca, delikatna, przypominająca koronkowy haft – najmocniej uderza w zestawieniu z treściami Sufrażystek.

Lustrzane inspiracje

Zachęcam do skorzystania z możliwości wzięcia odpowiedzialności za przyszłość swojego kraju i Europy, biorąc udział w wyborach.  Warto także zorganizować w bibliotece „dzień wyborów” – przygotujcie listę książek/serii, którymi chcielibyście wzbogacić księgozbiór. Niech użytkownicy sami oddadzą głos na interesujące ich pozycje.

Sufrażystki i Sufrażetki. Walka o równość


TYTUŁ: Sufrażystki i Sufrażetki. Walka o równość
AUTOR: David Roberts
TŁUMACZ: Anna Klingofer-Szostakowska
WYDAWNICTWO: Egmont
LICZBA STRON: 88
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec