spot_img

Pojedyncze sekundy i pojedyncze litery

Taniec zegara jest powieścią obyczajową, której bohaterka próbuje godnie przeżyć swoje życie. Uciekające jej nieuchwytne mikrosekundy i niezagojone rany z przeszłości przedstawione są w czterech epizodach z życia Willi. Co z tym wspólnego ma gra w scrabble?

Cztery wcielenia

Anne Tyler pokazuje swoją bohaterkę w czterech epizodach: jako dziecko, młodą studentkę, żonę oraz kobietę w sile wieku. Willa w swoistych scenkach rodzajowych jest za każdym razem inna: jako dziecko pełna „wzgardy, goryczy i nieoczekiwanej dorosłości”, jako nastolatka próbująca pogodzić różne drogi życiowe, będąc matką i żoną – nieustannie gotowa spełniać potrzeby bliskich wokół. W którym z tych wcieleń Willa jest najszczęśliwsza?

„Kto może z zewnątrz wiedzieć, jak to w środku wygląda”

Taniec zegara nie jest banalną obyczajówką, ale pełną przemilczeń i niedomówień, momentami codziennych absurdów powieścią, pokazującą wyjątkowo pokawałkowany obraz przewrotności ludzkiego życia. Wyjątkowo trafna tytułowa metafora w połączeniu z szeregiem pozornie nieznaczących rekwizytów takich jak krzyżówka czy przedwielkanocna potrawka z królika potrafią stworzyć całą gamę nastrojów – od groteski po melancholię. Poszczególne rozdziały w tej powieści przypominają sceny z filmu: są tak wymowne, że niejednokrotnie jedno zdanie wyraża więcej niż można by przypuszczać. Lubię Anne Tyler za to, że rezygnuje z lukru, pouczeń, patosu, ckliwości i sentymentalizmu – a dzięki detalom codzienności tworzy uniwersalną opowieść o życiu.

Lustrzane inspiracje

Ulubioną grą głównej bohaterki są… scrabble. Ta rozrywka fantastycznie sprawdza się w bibliotece przy różnych okazjach. Mistrzostwa w scrabble, biblioteczne koło scrabble, układanie wyrazów z tytułami książek…  – zachęcam do zajrzenia na stronę internetową Polskiej Federacji Scrabble, odpowiedzialnej między innymi za program „Scrabble w szkole”. Znajdziecie na niej historię tej gry, słownik, który warto wykorzystać, zasady rozgrywki i inne ciekawe scrabblealia.


TYTUŁ: Taniec zegara
AUTOR: Anne Tyler
TŁUMACZ: Kamilia Slawinski
WYDAWNICTWO: Poradnia K
LICZBA STRON: 270
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec