spot_img

Magia słów w powieści fantasy dla młodzieży

Syn wiedźmy autorstwa Kelly Bernhill to wyjątkowo mądra i wzruszająca powieść fantasy dla młodzieży. Poznajcie magię słów!

„Nasza cudowna, potężna wiedźma ma syna głupka, który nawet nie umie czytać”

Syn wiedźmy rozpoczyna się klasycznym baśniowym motywem: kobieta uznawana powszechnie za wiedźmę rodzi bliźniaków, Tama i Neda. Po kilku latach bracia wpadają do wody – ojciec błyskawicznie rusza im na ratunek, nie potrafi jednak uratować pierwszego z chłopców. Ned nie może pogodzić się ze śmiercią brata, popada w melancholię i traktowany jest przez społeczeństwo jak niesłusznie ocalony „niewłaściwy chłopiec”. Baśń rządzi się jednak swoimi prawami i w niej to głównie ci, pozbawieni wdzięku oraz przyjemnej aparycji bohaterowie zostają herosami… Ned za sprawą magii swojej matki staje przed wyzwaniem, któremu daje mu szanse zostania wielkim. Jaką cenę będzie musiał za to zapłacić?

„słowo to też pewien rodzaj magii. Zamyka w dźwięku i symbolu istotę rzeczy i przytwierdza ją do ucha, papieru lub kamienia”

Historia Barnhill jest wielowątkową opowieścią o pokonywaniu własnych lęków, uczeniu się wiary w siebie oraz godzeniu się ze stratą. Jednym z ważniejszych wątków w Synu wiedźmy jest zdolność wyrażania się poprzez słowa – Ned wraz ze śmiercią brata traci umiejętność czytania i zaczyna się jąkać:

[…] w przeszłości czytał sprawie, tak jak i jego brat, tyle że to było wcześniej, a później wszystko się zmieniło. Gdy teraz Ned patrzył na znak (czy jakiekolwiek inne pismo, skoro już o tym mowa), litery zdawały się chwiać, kołysać i rozpychać.

Aby chłopiec mógł zapanować nad magią, będzie musiał przełamać swoje słabości. Syn wiedźmy to jeden z tych tekstów, które wciągają w przygodową fabułę fantasy i pobudzają wyobraźnię, ale również pokazują młodzieży, jak walczyć o siebie.

Lustrzane inspiracje

Czary w powieści Barnhill przybierają postać słów. Ned zostaje w całości „wytatuowany” magią:

Słowa zbijały się i tłoczyły jedno przy drugim, przemieszczały szybko po skórze jak na jakimś niewidzialnym sznurku. Z każdą chwilą ich liczba rosła, aż skórę Neda niemal całkowicie pokryło ruchome pismo, rozmazane i niewyraźne.

Zanim jednak dojdzie do przeistoczenia czarów, magia przechowywana jest w specjalnym garncu. Warto zaprezentować młodzieży tę powieść, porozmawiać z nimi o śmiercionośnej broni/cudownym darze, jakim mogą być słowa oraz w przygotowanym przez Was garncu, zamieścić „zaczarowane” cytaty pochodzące z tej bądź innych mądrych i wartościowych książek. Niech zadziała magia słów!


TYTUŁ: Syn wiedźmy
AUTOR: Kelly Barnhill
TŁUMACZ: Łukasz Małecki
WYDAWNICTWO: Literackie
LICZBA STRON: 392
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska