spot_img

Książka niedzisiejsza, czyli historia pewnej żydowskiej rodziny

Książka Anny Ciddor, Dwoje drzwi i dziewięcioro dzieci to tekst, który jest mocno na bakier ze mentalnością młodego człowieka, żyjącego w XXI wieku. Czy próba odtworzenia rzeczywistości sprzed stu lat może czegoś nauczyć współczesnego nastolatka?

Książka wyjątkowo niedzisiejsza

Po lekturze powieści Dwoje drzwi i dziewięcioro dzieci nasuwa się wyjątkowo oczywista, a wręcz banalna myśl: to książka wyjątkowo oderwana od współczesności. Trudno by było inaczej – powieść oparta jest na prawdziwej historii babci autorki, urodzonej przeszło sto lat temu w żydowskiej rodzinie mieszkającej w Lublinie. Ciddor przedstawia w niej wszystko to, co można określić mianem niematerialnego dziedzictwa przodków – żydowską kulturę, tradycję i kuchnię – w formie opowieści o codzienności Rabinowiczów.

„Rabinowiczowie mogli się uważać za szczęściarzy: mieli własną toaletę […] i prawdziwy kran z bieżącą wodą”

Warto docenić autorkę przede wszystkim za wybór momentu historycznego, który postanowiła odtworzyć – myśląc o literaturze z żydowskimi bohaterami XX wieku, od razu nasuwa się skojarzenie z Holocaustem. Ciddor w posłowiu nawiązuje wprawdzie do późniejszych losów Rabinowiczów, ale w trakcie powieści nie są one poruszane.

Rzeczywistość, w której funkcjonuje rodzina, oparta jest na bezpiecznych filarach, wypełnionych wartościami, takimi jak szacunek, skromność, szlachetność czy troska. To one napędzają lubelskie dzieci do działania w ich pierwszych wyzwaniach, pracy, nauce. Nastolatki robią gefilte fisz, wypiekają chałki, bacznie przyglądając się bliskim ludziom i respektując wzorce postępowania wpojone im przez rodziców.

Świat, który nie wróci

Dwoje drzwi… to poniekąd nostalgiczna narracja – są próbą odtworzenia świata, który już nie wróci. Codzienność uchwycona przez autorkę – jakby zastygła na zdjęciu – ujmują swoją prostotą.  To nie jest powieść, która trafi do każdego młodego człowieka, jednakże tym potrafiącym czytać między wierszami możecie śmiało ją polecać.

Lustrzane inspiracje

Warto zachęcić młodzież, aby utrwaliła np. w formie komiksowej swoją współczesność. Jak namalowaliby ich codzienne zajęcia? Jakie są ich najczęstsze zadania? Co jedzą? Z kim spędzają wolny czas? Jakie wartości się dla nich liczą? Takie podsumowanie zestawione z codziennością Rabinowiczów z pewnością może skłonić uczestników zajęć do refleksji.


TYTUŁ: Dwoje drzwi i dziewięcioro dzieci
AUTOR: Anna Ciddor
TŁUMACZ: Grażyna Chamielec
WYDAWNICTWO: Mamania
LICZBA STRON: 204
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec