spot_img

Dom pełen strachów i historia naturalna

Znacie powieści Kate Morton? Córka zegarmistrza to kolejny tytuł tej lubianej przez czytelników autorki, który koniecznie trzeba mieć na bibliotecznej półce. Od tej lektury nie można się oderwać!

„jest w tym domu coś, co mnie do niego przyciąga, coś starego i niezupełnie z tego świata”

Elodie Winslow – główna bohaterka powieści, młoda pracowniczka archiwum – natrafia na ślad historii tajemniczej kobiety i domu, który wydaje się badaczce dziwnie znajomy. Idąc jego tropem odkrywa fascynującą opowieść o wielkim artyście, jego miłości, zdradzie i bardzo cennym klejnocie. Jakie nowe fakty wyjdą na jaw podczas jej poszukiwań? Czego Elodie dowie się o sobie i swojej rodzinie? Autorka Córki zegarmistrza kilkukrotnie wprowadza przeskoki czasowe, dodaje nowych barwnych bohaterów opowieści oraz zmienia plany narracyjne. Mianownikiem tych kilku historii jest posiadłość Birdhood i uwięziony w jego murach duch…

To, co najlepsze

Powieść Morton jest według mnie doskonała w każdym calu. Nieustannie trzyma w napięciu i jest zupełnie nieprzewidywalna. Dodatkowo w sobie to „coś”, za które pokochają ją zarówno fanki romansów, powieści historycznych osadzonych w czasach wiktoriańskich, ale również miłośnicy sensacji. Co ciekawe Córka zegarmistrza momentami zakrawa na horror… Jak mówi jedna z bohaterek, „historia to nie pojedynczy pomysł, to tysiące pomysłów, które ze sobą współgrają”. Morton kolejny raz tworzy tekst, od którego trudno się oderwać, ponieważ wybiera z kompletnie różnych gatunków to, co najlepsze.

Lustrzane inspiracje

W Córce zegarmistrza bohaterowie nieustannie czytają. W tekście bardzo często pojawiają się poetyckie fragmenty, pochodzące z lektur poszczególnych postaci, a w jednej z książek należących do Edwarda znajduje się nawet… tajna skrytka! Wyjątkowo ciekawym pomysłem jest prowadzone w dziewczęcej szkole z internatem kółko miłośników historii naturalnej. Oto jego opis:

Zajęcia były „jak zabawa w detektywa, który szuka wskazówek i rozwiązuje zagadki. Każde znalezisko miało swoją historię, sekretne życie z czasów, zanim trafiło w ich ręce. Uczyniły z tego swoistą grę, która polegała na tym, by wymyślić dla każdego przedmiotu historię, która mała być nie tylko ekscytująca, lecz także wiarygodna”.

Warto inspirując się tą książką przygotować kilka starych przedmiotów i zaproponować dzieciom właśnie taką zabawę w odkrywców!


TYTUŁ: Córka zegarmistrza
AUTOR: Kate Morton
TŁUMACZ: Anna Dobrzańska
WYDAWNICTWO: Albatros
LICZBA STRON: 544
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec