spot_img

Antymateria, czyli kosmiczne przygody

Antymateria, foton, nukleosynteza… W bibliotekach aż roi się od popularnonaukowych pozycji poświęconych kosmosowi. Tytuł Bogusia Janiszewskiego zdecydowanie wyróżnia się na tle tych książek. Dlaczego?

Charakterystyczny styl

W ubiegłym roku miałam przyjemność recenzować poprzedni tytuł autorsko-ilustratorskiego duetu Janiszewski-Skorwider. Gdy tylko zobaczyłam okładkę ich nowej książki, wiedziałam już mniej więcej, czego mogę się spodziewać. Bezpośredniość, slang, chwytliwe porównania, dobra narracja, zabawne zestawienia – ale jak charakterystyczny styl obu panów połączyć z ogromną dawką wiedzy dotyczącej kosmosu?

Z humorem o mózgu

 „O Nicości trudno się rozmawia. Poza tym skąd mamy wiedzieć, co wtedy było, skoro nie istniało jeszcze WTEDY?!”

Odpowiedź musi być jedna: i tym razem postawiono przede wszystkim na prostotę. Janiszewski tłumaczy wszystko klarownie – wręcz „łopatologicznie”. Obala przy tym najczęstsze mity narosłe wokół międzyplanetarnej przestrzeni, takie jak na przykład przebieg Wielkiego Wybuchu. Oto próbka stylu Kosmosu:

pewnie obiło ci się o uszy, że narodziny świata były bardzo gwałtowne i że wszystko zaczęło się od Wielkiego Wybuchu […] jeśli myślisz, że tak wyglądał początek wszechświata jesteś w błędzie. Nie było żadnego wybuchu.

Powstanie świata, prawa rządzące kosmosem i materią, narodziny gwiazd, funkcjonowanie galaktyk… To wszystko przełożone zostało na język, który zrozumie nastolatek, nie posiadający nawet zalążków wiedzy astronomicznej. Naprawdę prościej się nie da!

Antymateria, czyli kosmiczne przygody

„kosmiczna rozróba trwa na całego”

Prosto w tym wypadku nie oznacza bynajmniej nudno. Jest zabawnie – głównie za sprawą komiksowych rozwiązań i ilustracji, przez które co jakiś czas trzeba książkę odwrócić do góry (jak to w kosmosie bywa). Często pojawiają się w Kosmosie karykatury znanych i cenionych naukowców – spotkać tu możecie Hawkinga czy Celciusa. Autorzy sięgają również po moje ulubione uosobienia – w Mózgu to hormony były postaciami z krwi i kości, a w Kosmosie atomy wodoru (Heniek i Hilary) tworzą związki z tlenem (Olą). Co będzie, gdy ktoś z tej trójki zechce się ulotnić lub stworzyć nową relację z węglem?

Lustrzane inspiracje

Autorzy zachęcają do eksperymentowania z użyciem między innymi… sera czy butelki wody. Kosmos jest wdzięcznym tematem, który łatwo „sprzedać” na bibliotecznych zajęciach. Kosmiczne może być niemal wszystko: budowa rakiet, kosmiczne wyprawy, szukanie śladów obcych cywilizacji, gwiezdne walki, makiety, malowanki… Warto zaprosić dzieci właśnie na taką międzygalaktyczną podróż!


TYTUŁ: Kosmos. To, o czym dorośli Ci nie mówią
AUTOR: Boguś Janiszewski
ILUSTRATOR: Max Skorwider
WYDAWNICTWO: Publicat
LICZBA STRON: 152
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec