spot_img

3 zawodowe tytuły dla dzieci

Z okazji dzisiejszego Święta Pracy chciałabym polecić trzy książkowe propozycje poświęcone zawodom. Kiper, projektant mebli, dmuchacz szkła… Sami zobaczcie, jakie prace warto przybliżyć dzieciom.

Praca nietuzinkowa – Niezwyczajne zawody

Książka napisana przez Ałłę Gutniczenko i zilustrowana przez Julię Kołomojec oparta jest na bardzo zgrabnym pomyśle: jej główny bohater, Andrzej opowiada o pracach wykonywanych przez członków jego rodziny. Krewni chłopca „są nieprawdopodobnymi marzycielami, wybrali unikatowe zawody, bardzo ciekawe i potrzebne”. Faktycznie zajęcia bohaterów są niepospolite: na co dzień nie tak łatwo przecież spotkać paleontologa czy kynolożkę. Aby lepiej pokazać małemu czytelnikowi te profesje, do opisu danego zawodu dołączono także rysunki sprzętów i materiału, z którymi poszczególne osoby pracują. Dzięki temu czytając Niezwyczajne zawody można się dowiedzieć między innymi, jakie są kształty poszczególnych rodzajów łopat (saperki, szpadla czy szufy), czym jest kenzan do ikebany oraz jak nazywają się popularne liście dołączane często do konwalii w kwiaciarniach.

3 zawodowe tytuły dla dzieci

Książka Niezwyczajne zawody jest wyjątkowo przyjazna dzieciom. Wydrukowana na matowych stronach, ze stonowanymi kolorami ilustracji i odpowiednią ilością tekstu dla dziecka w wieku przedszkolnym stanowi bardzo czytelny materiał. Dodatkowym atutem są ćwiczenia aktywizujące małego odbiorcę – zarówno te rozwijające spostrzegawczość (wyszukiwanki i zagadki), jak również wymagające koncentracji (informacje zakodowane alfabetem manualnym, używanym przez tłumaczy języka migowego). Szczególnie spodobały się mi zaproponowane przez autorki rozwiązania zastępowania dużej ilości tekstu prostymi grafami: na przykład potężny tekst z ogromną ilością informacji dotyczących technik parzenia przez kiperów herbaty zastąpiono prostymi rysunkami na kubkach, czajnikach i zegarkach.

3 zawodowe tytuły dla dzieci

TYTUŁ: Niezwyczajne zawody
AUTOR: Ałła Gutniczenko
ILUSTRATOR: Julia Kołomojec
TŁUMACZ: Katarzyna Lajborek
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
LICZBA STRON: 88
ROK WYDANIA: 2019


Profesje codzienne – Zawodowy zawrót głowy

Rzemiosła zilustrowane w książce Richarda Scarry’ego Zawodowy zawrót głowy są zdecydowanie bardziej powszechne. Zawodowice to miejscowość, zamieszkiwana przez rozmaite zwierzątka – między innymi świnki, króliki, kozy – które wykonują najpopularniejsze prace między innymi strażaka, rolnika, piekarza, listonosza. Choć Pędzelek, Dymek, Kopytko, Bułeczka i inne namalowane futrzaki mają przy pracy różne wypadki, starają się jednak jak najlepiej wykonać powierzone im zadania…

3 zawodowe tytuły dla dzieci

Postacie Scarry’ego są niezwykle pocieszne i bez wątpienia wzbudzą sympatię czytelników. Struktura książki jest znacznie mniej uporządkowana niż Niezwyczajne zawody – jej forma wymusza czytanie nielinearne i śledzenie rozmieszczonych w różnych miejscach partii tekstu, co choć niektórym może przeszkadzać, dla innych bywa aktywizujące. Rozdziały z opisami poszczególnych zawodów ułożone są tematycznie („Praca w polu”, „Praca na budowie”) tudzież składają się z prostych historyjek ze wspomnianymi bohaterami (np. Pusia wysyła list, który listonosz Suwaczek dostarcza babci). Do gustu przypadły mi fragmenty książki zatytułowane: „Jak powstają ubrania?” oraz „Jak powstaje chleb?”, ponieważ odpowiadają one o procesie tworzenia, który szczególnie interesuje dzieci.

TYTUŁ: Zawodowy zawrót głowy
AUTOR: Richard Scarry
WYDAWNICTWO: Babaryba
LICZBA STRON: 95
ROK WYDANIA: 2018


Zawody praktyczne – Dobra robota. Ceramik, opiekunka fok i inne ciekawe zawody

Ostatni z tytułów można śmiało określić jako rozmowy z praktykami. Książka Dobra robota. Ceramik, opiekunka fok i inne ciekawe zawody zawiera bowiem dwanaście wywiadów, w których przedstawiciele wybranych profesji zdradzają sekrety swojej pracy. Co ciekawe wśród rozmówców aż połowa osób wykonuje prace związane z wodą takie jak nurek, opiekun fok, budowniczy statków. Pytania zadawane przez Elżbietę Pałasz są skonstruowane w sposób, który przypomina dziecięce rozumowanie – prosty, konkretny i praktyczny: „Czy Pana praca jest niebezpieczna?”, „Co to jest fokarium?”. Rozmówcy – autentyczne osoby, o działalności których możecie bez trudu poczytać w Internecie – opowiadają o swojej pracy w sposób równie zrozumiały i ciekawy.

3 zawodowe tytuły dla dzieci

Dużym atutem tego tytułu jest strona graficzna tej książki, za którą odpowiada Joanna Czaplewska. Przyglądając się poszczególnym ilustracjom można odnieść wrażenie, że trafiło się w newralgiczny moment procesu tworzenia – na ilustracjach zaglądamy do pracowni ceramicznej, biura projektowego czy pracowni projektantów mebli. Na koniec dodam, że rozbawiły mnie w Dobrej robocie ostatnie akapity zatytułowane „Autorki książki o swojej pracy”, gdzie Pałasz i Czaplewska skromnie tudzież z wdziękiem uchylają nieco rąbka swojej zawodowej działalności.

3 zawodowe tytuły dla dzieci

TYTUŁ: Dobra robota. Ceramik, opiekunka fok i inne ciekawe zawody
AUTOR: Elżbieta Pałasz
ILUSTRATOR: Joanna Czaplewska
WYDAWNICTWO: Adamada
LICZBA STRON: 60
ROK WYDANIA: 2019


Lustrzane inspiracje

Warto poświęcić biblioteczne zajęcia zawodom związanym tematycznie z książką. Introligatorzy, korektorzy, recenzenci, bibliotekarze, księgarze… – lista „książkowych” zawodów jest pokaźna, a kulisy pracy osób odpowiedzialnych za dystrybucję książek w społeczeństwie są naprawdę interesujące!

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec, Aleksandra Sobańska