spot_img

2 tytuły, które oswoją dzieci z przeprowadzką

Zmiana miejsca zamieszkania często bywa dla dzieci i młodzieży traumatyczna. Główne bohaterki Filiżankowego domku oraz serii Mia i biały lew muszą oswoić się z myślą o przeprowadzce. Sposób na jej przepracowanie odnajdują w króliczej zabawce i w … mięsożernym drapieżniku!

Dla przedszkolaków – Filiżankowy domek. Cześć, Króliczki!

„Ania lubiła swój stary pokój, szkołę, przyjaciół i bardzo, ale to bardzo nie chciała wyjeżdżać”. Dziewczynka zmuszona do opuszczenia swojego dotychczasowego miejsca zamieszkania na pocieszenie otrzymuje od babci filiżankowy domek z czteroma królikami o imionach Bogusia, Zosia, Franek i Gabryś.  Gdy podczas przenosin gubi się jedna z zabawek, Ania robi wszystko, by ją odnaleźć.

2 tytuły, które oswoją dzieci z przeprowadzką

Filiżankowy domek jest króciutką historyjką dla przedszkolaków oraz młodszych uczniów szkoły podstawowej, w której pozornie niewiele się nie dzieje, a jednak…  Poszukiwania i pierwsza spędzona w domu noc sprawiają, że w nastawieniu głównej bohaterki zachodzi niemal niezauważalna zmiana. Historyjka Hayley Scott jest ładną, prostą bajeczką o stopniowej akceptacji nowej sytuacji, z którą dziecko, uczące się samodzielnie czytać, bez trudu sobie poradzi.

2 tytuły, które oswoją dzieci z przeprowadzką

TYTUŁ: Filiżankowy domek. Cześć, Króliczki!
AUTOR: Hayley Scott
ILUSTRATOR: Pipa Curnick
WYDAWNICTWO: Akapit Pres
LICZBA STRON: 128
ROK WYDANIA: 2019


Dla starszych dzieci – seria Mia i biały lew

W tym roku w Polsce miał premierę film francuski fabularny Mia i lew. Seria Mia i lew jest jego książkową adaptacją i liczy trzy tytuły: Album filmowy; Nierozłączni przyjaciele; Historia niezwykłej przyjaźni. Każdy z nich to inny wariant jednej opowieści – różnią się one przede wszystkim wiekiem odbiorcy (Album filmowy – dla najmłodszych; Nierozłączni przyjaciele – dla nieco starszych; Historia niezwykłej przyjaźni – dla nastolatków).

2 tytuły, które oswoją dzieci z przeprowadzką

Fabuła

Historia tytułowych bohaterów zaczyna się w momencie, gdy dziewczynka wraz z rodzicami i bratem przeprowadza się na inny kontynent. Ojciec Mii przejmuje należącą do jego rodziny afrykańską farmę – dziewczyna kompletnie nie potrafi odnaleźć się w obcym kraju. Wszystko odmienia się w momencie, gdy na farmie pojawia się Charlie – niezwykle rzadki okaz lwa afrykańskiego o białym umaszczeniu.

Czego jej brakowało? Dlaczego wolała zamknąć się w swoim pokoju i marzyć o angielskiej mgle, mimo że miała szczęście mieszkać w Republice Południowej Afryki?

Chcę zwrócić Waszą uwagę zwłaszcza na trzeci z tytułów – Historia niezwykłej przyjaźni. Prune de Maistre kładzie w nim nacisk na trudne emocje, których doświadcza Mia: konflikty rodzinne, które narastają wokół przeprowadzki; wybuchy frustracji spowodowane brakiem możliwości utrzymywania relacji z dotychczasowymi przyjaciółmi; brutalny hejt skierowany w brata Mii.

Piszę o tej książce w kontekście przeprowadzki, ale porusza ona wiele poważnych kwestii, przemilczanych często w literaturze dziecięcej takich jak problemy finansowe dorosłych czy choroba na tle psychicznym. Osobną kwestią, którą należałoby poruszyć jest stanowiący zasadniczo oś fabularną Mii i białego lwa wątek humanitarnego traktowania dzikich zwierząt. Ważny, mocny i potrzebny tytuł!

TYTUŁ SERII: Mia i biały lew
AUTOR: Perune de Maistre
WYDAWNICTWO: Media Rodzina
ROK WYDANIA: 2019


Lustrzane inspiracje

Dla Ani pomocą w oswojeniu się z przeprowadzką staje się domek z filiżanki, w którym mieszkają króliki. Dzieci – a zwłaszcza dziewczynki – uwielbiają duże makiety/domki dla różnego rodzaju zwierzątek/lalek/zabawek. Taki domek możecie wykonać wspólnie z dziećmi podczas bibliotecznych zajęć – między innymi na Pintereście znajdziecie kilkaset inspiracji w tym temacie, które warto wykorzystać!

Mia z kolei pokochała swój nowy dom, dopiero gdy poznała Charliego. Warto wyeksponować w bibliotece książki, które opowiadają o relacji człowiek-zwierzę i od początku uczyć czytelników szacunku do braci mniejszych!

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec, Aleksandra Sobańska