spot_img

Zakup nowości wydawniczych od A do Z

Jak skorzystać z dofinansowania, by kupić nowe książki dla czytelników? Praktyczny poradnik dotyczący Priorytetu 1 „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych” zawiera kluczowe informacje, statystyki i doświadczenia beneficjentów z poprzednich lat.

Do waszych bibliotek trafił (lub jeszcze jest w drodze) nowy numer czasopisma „Biblioteka Publiczna”, którego tematem przewodnim jest zakup nowości wydawniczych. W środku znajdziecie kompleksowy poradnik dla bibliotekarzy na temat tego jak skorzystać z dofinansowania, by kupić nowe książki dla czytelników.

Zakup nowości wydawniczych

Nie ma takiego nowego tytułu, który nie znajdzie czytelnika, i nie ma takich pieniędzy, których nie dałoby się spożytkować na zakup nowości wydawniczych. Wiedzą to dobrze ci bibliotekarze, którzy chcą zaoferować swoim czytelnikom stały dostęp do książkowych hitów i wzbogacać swój księgozbiór o nowe poczytne pozycje.

Zacznijmy od trzech dobrych wiadomości. Pierwsza z nich to 26,5 mln zł na zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych w 2019 roku. Druga nowina, która ucieszy bibliotekarzy, to opublikowanie 5 marca br. przez Bibliotekę Narodową ogłoszenie o rozpoczęciu realizacji Priorytetu 1. Ostatnia, zapowiadająca przyszłość priorytetu i dalszych działań, dotyczy podjęcia uchwały w sprawie poparcia dla kontynuacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa od 2021 roku przez członków Krajowej Rady Bibliotecznej.

26,5 mln zł na zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych

Dzięki poradnikowi „Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych” dowiesz się:

  • jak ubiegać się o dofinansowanie dla biblioteki na zakup książek;
  • jak wygląda proces aplikacji krok po kroku i na co zwrócić uwagę, pisząc wniosek;
  • jak wyliczyć wkład własny w danej grupie „zamożności”;
  • jak przekonać organizatorów do zabezpieczenia wkładu własnego;
  • jakie nowości wydawnicze można kupić, a jakich nie;
  • gdzie szukać wartościowych tytułów;
  • jak rozeznać się na rynku książki;
  • jak zachęcić czytelników do składania propozycji zakupu nowych tytułów;
  • ile nowości zostało zakupionych w ciągu ostatnich lat i ile pieniędzy na nie przeznaczono, oraz
  • poznasz dobre praktyki prezentowane przez bibliotekarzy!

Na 17 stronach poradnika zaprezentowane zostały, oprócz wymogów formalnych, również informacje i praktyczne opinie, które pomogą w zakupach. Bibliotekarze podzielili się też działaniami, jakie podejmują, by kupić książki odpowiednie dla czytelników, w ich guście i zgodnie z ich potrzebami, oraz z jakich źródeł korzystają. Dodatkowo w dziale Spis książek nasza redaktorka podpowiada i poleca te tytuły, które warto zakupić do bibliotecznych regałów z nowościami w zależności od danej grupy czytelników – to 4 strony bardzo dobrych tytułów. Uzupełnieniem całości są podpowiedzi i ściągawki, z jakich źródeł warto czerpać informacje o nowościach wydawniczych.

Szczegóły dostępne są na stronie bibliotekapubliczna.com, a informacje o Priorytecie 1 można przeczytać na bn.org.pl

5 programów dotacyjnych dla bibliotek publicznych