spot_img

Muzyczny wehikuł czasu

Ceniona ilustratorka, Marianna Oklejak w swojej nowej książce zabiera małych i dużych czytelników w fantastyczną muzyczną podróż. Podążajcie śladami Presleya, Pink Floydów oraz innych ikon popkultury! No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk ukazało się pod patronatem Lustra Biblioteki.

„Surf rock! To była zabawa”

Co może się zdarzyć, gdy właściciele udomowionych zwierząt wychodzą na zaplanowany koncert i zostawiają futrzaki same w mieszkaniu? Szykuje się wielka awantura – najmłodszy domowy lokator, króliczek wskakuje w muzyczny wehikuł, a pies i fretka usiłują go odnaleźć… Zwierzaki trafiają do miejsc, w których taniec, melodia i mocne uderzenie bębnów rozbrzmiewają z całą mocą!

„Wciąż można usłyszeć pytanie: »Wolisz Beatlesów czy Stonesów?«”

Ta przygodowa pogoń za futrzakiem jest jedynie uzupełnieniem prawdziwej historii opowiadanej przez Mariannę Oklejak. Pierwsze skrzypce gra w tej książce oczywiście muzyka – sympatyczne skądinąd zwierzaki przeskakują od jednego kapeli do drugiej. Są w miejscach, gdzie rodziły się prawdziwe gwiazdy kultury popularnej, trafiają na koncerty największych sław, na muzyczne przyjęcia, do wytwórni płytowych – No to gramy! aż kipi od barwnych anegdot biograficznych i od zawoalowanych … cytatów.

Muzyczny wehikuł czasu

„Czy kto widział, jak biegnie króliczek ulicą? Ale nie o to chodzi, by złowić króliczka, ale by gonić go”

No to gramy! zawiera miriady sentencji, kryptocytatów oraz aluzji. Przypuszczam, że przeciętny odbiorca przy pierwszej lekturze nie będzie w stanie rozszyfrować nawet 1/3 piosenek-zagadek… Rozgryzanie każdej z nich będzie stanowić gratkę nie tylko dla prawdziwych melomanów. Na to muzyczne przyjęcie Oklejak zaprasza bowiem każdego czytelnika, bo brzmią na nim również najbardziej znane hity: Whitney nuci tu „I wanna dance with somebody”, a Kylie Minogue pływa w basenie, podśpiewując „I should be so lucky”.

Szaleństwo okiełznane

Początkowo można odnieść wrażenie, że No to gramy! jest opracowaniem nieco chaotycznym. Rave, hip hop, heavy metal… W tym swoistym przewodniku znajdziecie rozmaite muzyczne style i konwencje, przeplatające się ze sobą i zaprezentowane w wyjątkowo kolorowej szacie graficznej. Natłok informacji, masa kolorów, komiksowe dymki, mnogość muzycznych hitów – w tej książce na prawdę dużo się dzieje! Pomimo pozornego chaosu te wszystkie elementy są naprawdę zgrabnie okiełznane dzięki zamieszczonej w lewym rogu strony osi czasu oraz dzięki słownikowi, znajdującemu się z tyłu książki.

Lustrzane inspiracje

Po wspólnej lekturze No to gramy! nie pozostaje nic innego, jak zaproponowanie dzieciom, młodzieży lub dorosłym zabawy w muzyczne kalambury. Ich stopień trudności możecie dopasowywać do możliwości uczestników zajęć. Przygotowując muzyczne zagadki, zwróćcie uwagę także na polskie akcenty w książce Oklejak (między innymi na Skaldów i Czesława Niemena, jak również Davida Bowiego odwiedzającego nasz kraj).

Muzyczny wehikuł czasu


TYTUŁ: No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk
AUTOR: Marianna Oklejak
WYDAWNICTWO: Egmont
LICZBA STRON: 112
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec