spot_img

Małe Wilczki i wielkie obrazy

Wilczki to prosta historia zwierzęcej rodziny, zaprezentowana w absolutnie niesztampowej aranżacji powszechnie cenionego Józefa Wilkonia. W Lustrzanych inspiracjach znajdziecie dziś wskazówki, jak umilić przedszkolakom czytanie tej książeczki.

Wilczki, które nie słuchały

Svenja Herrmann opowiada naprawdę zrozumiałym językiem o przygodach czworga wilczych szczeniąt. Niesforne zwierzęta zwiedzione wizją wspaniałej zabawy postanowiły tuż po przebudzeniu oddalić się od domu. Trafiają nad brzeg jeziora, spotykają innych mieszkańców okolicy i coraz bardziej zapuszczają się w leśne zarośla… Jak łatwo się domyślić, akcenty w tej książce położone są na uczenie się samodzielności, doświadczenie wspólnoty oraz odkrywanie przyrody.

Małe Wilczki i wielkie obrazy

Ascetyczna forma

Tekst Wilczków charakteryzuje wyjątkowa surowość – niemal nieobecna w literaturze dziecięcej. Obejmuje ona zarówno warstwę językową, jak i graficzną. Narrator opowiada o głównych bohaterach, nie nadając im imion i nie wprowadzając do tekstów dialogów pomiędzy nimi. W ilustracjach Wilkonia dominują charakterystyczne dla jego twórczości połączenia wyrazistych odcieni brązu, zieleni i czerni.

Wilczki pod względem graficznym są zupełnie inne niż niemal wszystkie współczesne dziecięce picturebooki, które możecie znaleźć w księgarniach. Wilczki to tytuł niekomercyjny, wysublimowany, który jednocześnie zawiera mądry i zrozumiały dla dzieci przekaz.

Lustrzane inspiracje

Warto zaprosić dzieci do wspólnej lektury opowiadania Herrmann, które przerywane będzie odtwarzaniem przez uczestników wilczych przygód. Podążanie po „wilczych” śladach, rozpoznawanie ich, słuchanie i identyfikowanie odgłosów lasu – każda z tych zabaw spodoba się dzieciom, ponieważ słuchanie czytanego tekstu będzie łączyło ze sobą zabawę i zdobywanie wiedzy przyrodniczej!


TYTUŁ: Wilczki
AUTOR: Svenja Herrmann
ILUSTRATOR: Józef Wilkoń
TŁUMACZ: Anna Urban
WYDAWNICTWO: Media Rodzina
LICZBA STRON: 44
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Aleksandra Sobańska