spot_img

Literackie szachy

Forma powieści Siedem śmierci Evelyn Hardcastle przypomina szachową rozgrywkę, a jednym z istotnych rekwizytów w tej powieści jest czarna figura gońca. Czas na literackie szachy! 

Osiem historii jednego morderstwa

O jedenastej wieczorem Evelyn Hardcastle zostanie zamordowana. Masz osiem dni i osiem wcieleń. Pozwolimy ci odejść, pod warunkiem, że odkryjesz, kto jest zabójcą.

Po tej krótkiej zapowiedzi, zamieszczonej z tyłu książki wszystko wydaje się jasne, bez niej jednak odbiorca wchodzący do świata powieści Stuarta Turtona może być lekko skołowany. Sebastian Bell: pierwsze wcielenie narratora znajduje się w lesie, kompletnie nie zdając sobie sprawy, co tam robi. Mężczyzna desperacko powtarza imię Anna… Do tej mętnej sytuacji Stuart Turton dorzuca z każdą stroną kolejne komplikacje pod postacią między innymi Doktora Dżumy (medyka z czasów zarazy), Lokaja, odpowiedzialnego za liczne pobicia i morderstwa czy wreszcie tajemniczej kobiety…

Literackie szachy

„Nieświadomy mojego ostrzeżenia skoczek dostaje się w sidła Evelyn i pada ofiarą przyczajonej wieży”

Stopień pogmatwania fabularnych zdarzeń jest w tej powieści naprawdę duży. Z jednej strony wielokrotnie oglądamy jedną zbrodnię i poprzedzającą ją sytuację oczami kilku osób, z drugiej co rusz odkrywamy nowe fakty, które wpływają na rozwiązanie zagadki. Autor kilkukrotnie zmienia ułożenie figur na powieściowej szachownicy – bo gdy czytelnik myśli, że wie, o co chodzi w rozgrywce, nagle następuje całkowita rotacja pól.

Wbrew pozorom Siedem śmierci Evelyn… nie jest zawiłą czy niejasną powieściową zabawą, ale bardzo spójną kryminalną zagadką. Myślę, że jej ostateczne rozwiązanie rozwikła tylko wyjątkowo spostrzegawczy czytelnik, niemniej jednak jest ono bardzo logicznie powiązane z całością. Uwielbiam w tej historii klimat starego dworu z kandelabrami, ze starymi tomiskami Encyklopedii Britanniki, do której Ravencourt wsuwa kolejne listy do swoich następnych wcieleń. Czy te próby przechytrzenia wroga spełzną na niczym?

Literackie szachy

Lustrzane inspiracje

Szachy stanowią nie tylko metaforę tej powieści, ale i ogrywają istotną rolę w historii Bella tudzież innych bohaterów. Biblioteczne szachy to koncept, który warto wykorzystać:

  • Rozgrywajcie szachowe pojedynki dla małych i dużych;
  • Przygotujcie szachowe warsztaty, na których dzieci pod okiem instruktora nauczą się zasad tej gry;
  • Czy wiecie, którzy literaci byli wytrawnymi szachistami? Zweig, Rousseau, Gombrowicz, Nabokov… Przygotujcie wystawę: „Pisarz i szachista”;
  • Warto zorganizować także grupowe szachy w plenerze – np. na narysowanych kredą polach, gdzie w rolę figur wcielą się… czytelnicy!

TYTUŁ: Siedem śmierci Evelyn Hardcastle
AUTOR: Stuart Turton
TŁUMACZ: Łukasz Praski
WYDAWNICTWO: Albatros
LICZBA STRON: 512
ROK WYDANIA: 2019

Zdęcia: Barbara Maria Morawiec