spot_img

Kryminały na biblioteczne półki – cz. II

Wypadający z szafy trup, zbrodnia sprzed lat albo rozczłonkowane fragmenty ciała – w drugiej części kryminalnego przeglądu nadszedł czas na tytuły znacznie mocniejsze, dla miłośników mrożących krew w żyłach powieści!

Kryminalne puzzle – 84 000

„morderstwo kradzież oszustwo włamanie gwałt” – każda zbrodnia według wytycznych Kryminalnego Biura Obrachunkowego musi być przeliczona na konkretne finansowe zobowiązanie, które przestępca musi uregulować. Theo, pracownik tej instytucji po latach pracy dla Korporacji dowiaduje się, że ma córkę. Gdy jej matka zwraca się do niego o pomoc, nagle zostaje zamordowana z zimną krwią na oczach urzędnika. Theo zaczyna drążyć, a splot nieoczekiwanych okoliczności doprowadza go na łódkę, pływającą po rzecznych kanałach… Czy Korporacja go dopadnie?

Kryminały na biblioteczne półki

84 000 to powieść wymagająca: autorka bawi się formą, eksperymentując ze strumieniem świadomości i często skacze w chronologii wydarzeń, przez co trudno jednoznacznie odtworzyć całą powieściową akcję. Początkowo nic tu do niczego nie pasuje, później odbiorcy wydaje się, że wie/domyśla się, co się wydarzyło i że sprawca może być tylko jeden…  Jeżeli nie lubicie oczywistych kryminałów, a zależy wam na zagadce-puzzlach, z których widoczna całość stopniowo wyłania się z chaosu, to tekst Claire North będzie dla Was idealny.

TYTUŁ: 8400
AUTOR: Claire North
TŁUMACZ: Tomasz Wyżyński
WYDAWNICTWO: Świat Książki
LICZBA STRON:  512
ROK WYDANIA: 2019


Chora fascynacja – Nie pozwól mu odejść

W nieznanych okolicznościach w rzece toną młodzi chłopcy, Ethan wraz z kolegą. Rodzice nastolatka z biegiem czasu pogodzili się ze stratą i podjęli próbę ułożenia sobie na nowo życia. Nieoczekiwanie do Zoe – matki Ethana – zaczynają trafiać smsy i e-maile od nieznanej osoby, która zdaje się znać prawdę o tym zdarzeniu. Kobieta jest zdesperowana i zrobi wszystko, by wywlec prawdę na światło dzienne…

Kryminały na biblioteczne półki

Croft udowadnia, że nie trzeba epatować okrucieństwem, by czytelnik bał się przewrócić kartkę na drugą stronę. Bardzo sugestywna narracja budowana przez monolog osoby zafascynowanej młodym chłopakiem przeplata się z historią matki, której syn kilka lat wcześniej utopił się w pobliskiej rzece. Zagadka z Nie pozwól mu odejść jest wielowątkowa – autorce w fabularną opowieść udało się wpleść aż pięć znaczących, skrywanych przez bohaterów tajemnic. Powieść wieloznaczna i w każdym szczególe dopracowana – Croft przykuwała moją uwagę aż do końca powieści, a dzięki jej fantastycznej wyobraźni pisarskiej ani o krok nie zbliżyłam się do rozwiązania tajemnicy.

TYTUŁ: Nie pozwól mu odejść
AUTOR: Kathryn Croft
ILUSTRATOR: Ewa Kleszcz
WYDAWNICTWO: Burda Media Polska
LICZBA STRON:  386
ROK WYDANIA: 2019


Szczątki pamięci – Miasto upadłych

Upadła ruina, miasto bez perspektyw i przegrani ludzie… Do tego dochodzi szkolna biblioteka, zamknięta z powodu redukcji etatów oraz sześć trupów na początek – nie ma co, David Baldacci wie, jak zbudować klimat rodem z powieści grozy. Miasto upadłych to czwarta odsłona serii z Amosem Deckerem w roli głównej. Genialny detektyw o fenomenalnej pamięci razem z partnerką FBI wybrał się na urlop. Zastał tam powyższy krajobraz, który postanowił nieco uporządkować…

Kryminały na biblioteczne półki

Zbrodnie u Baldacciego w każdym tomie utrzymane są mniej więcej na podobnym poziomie: akcja tych powieści jest spójna, a autor raczej nie ociąga się z wprowadzaniem na fabularną planszę kolejnych graczy. Dobra, żywiołowa powieść, której miłośnicy rasowych kryminałów nie będą mieli nic do zarzucenia!

TYTUŁ: Miasto upadłych
AUTOR: David Baldacci
TŁUMACZ: Tomasz Szlagor
WYDAWNICTWO: Dolnośląskie
LICZBA STRON:  400
ROK WYDANIA: 2019


Zmasakrowane zwłoki – Odium

Pierwsza powieść Katarzyny Grzegrzółki zaczyna się dość brutalnie – odnalezione zostają zwłoki młodej, okaleczonej dziewczyny. Napis na zamieszczonej przy niej karteczce – Odium – oznacza w języku łacińskim nienawiść. Ciało odnalezione przez komisarza Jana Burego to jednak tylko pierwszy z powieściowych trupów… Zbrodnie w Odium są szczególnie brutalne, dosadnie odmalowane i motywowane tytułową nienawiścią. Bestialskie opisy łagodzi nieco wątek obyczajowy, związany z postacią głównego bohatera: Bury próbuje uporać się z własnym zawikłanym życiem osobistym.

Kryminały na biblioteczne półki

Czy rozwiązanie zbrodni jest przewidywalne? Choć Grzegrzółka kilkukrotnie myli tropy, to bez większego trudu domyśliłam się, kto jest sprawcą morderstw. Warto mieć na uwadze, że autorka debiutuje tym tekstem – i jak na debiut, Odium jest powieścią bardzo dobrą.

TYTUŁ: Odium
AUTOR: Katarzyna Grzegrzółka
LICZBA STRON: 320
WYDAWNICTWO: Zysk i Spółka
ROK WYDANIA: 2019


Fragmenty rozczłonkowanych ciał – Serce

Finalny tom pruszkowskiej trylogii Bartosza Szczygielskiego. Gabriel i Kaśka osiągnęli dno, z którego droga powrotna może prowadzić tylko w jednym kierunku. Pozornie… Jakie strategie obiorą? Czy sprawiedliwości stanie się zadość? Kto okaże się naprawdę lojalny?

Kryminały na biblioteczne półki

Powieść najlepsza w serii: wszystkie elementy poprzednich układanek zdają się wreszcie trafiać na swoje miejsce. Zbrodnie w Sercu zostały przemyślane oraz rozpisane z uwzględnieniem wcześniejszych doświadczeń bohaterów i tym samym stanowią faktyczne zwieńczenie serii.  Szczygielski zachowuje charakterystyczny dla siebie – męski, mocny, wyrazisty – brutalno-ironiczny styl.

TYTUŁ: Serce
AUTOR: Bartosz Szczygielski
WYDAWNICTWO: W.A.B
LICZBA STRON: 384
ROK WYDANIA: 2019


Lustrzane inspiracje

Te tytuły, aż proszą się o naklejenie na nie wyrazistej naklejki ze znakiem ostrzegawczym „Tylko dla czytelników o mocnych nerwach”. Ten prosty zabieg z pewnością zwróci na nie uwagę czytelników!

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec