spot_img

Kryminały na biblioteczne półki – cz. I

Jakie kryminalne serie warto polecać czytelnikom? Które tytuły koniecznie trzeba mieć na bibliotecznych półkach? Zapraszam na pierwszą część przeglądu najnowszych na rynku kryminałów. Dziś zaprezentuję ten gatunek w odsłonie łagodnej: stawiającej na wątki obyczajowe oraz na stopniowe odsłanianie motywacji bohaterów.

Przypadkiem na miejscu zbrodni – seria Prywatne śledztwo Agaty Brok

Gwiaździsta noc i Strata stanowią kontynuację serii Iwony Wilmowskiej, której bohaterką jest zaradna Agata Brok. Kobieta, skądinąd sympatyczna, może nieco nieporadna, ma niebywałą skłonność do wplątywania się w tarapaty. Gdy ktoś przejedzie sprzątaczkę z jej firmy (Gwiaździsta noc) i gdy w parku odkryto ciało alkoholika (Strata), Agata czym prędzej gna, by odkryć szczegóły zbrodni. O tym, że bohaterka nie zawsze wychodzi na tych domorosłych detektywistycznych eksperymentach dobrze, możecie przekonać się sami, sięgając po tę serię.

Kryminały na biblioteczne półki

Brokowy cykl jest dość zabawny – głównie dzięki licznym wpadkom Agaty. Autorka, komponując zbrodnię, skupia się przede wszystkim na motywacjach krewnych ofiar oraz sprawcy, dzięki czemu Strata i Gwiaździsta noc to dobre tytuły również dla fanów powieści obyczajowych. Lekka, niewymagająca lektura.

TYTUŁ: Gwiaździsta noc / Strata
AUTOR: Iwona Wilmowska
LICZBA STRON: 260 / 358
WYDAWNICTWO: Axis Mundi
ROK WYDANIA: 2018


Pies na tropie – Morderstwo w Hotelu Kattowitz

Kolejna odsłona serii Kryminał pod psem. Narrator tego powieściowego cyklu jest chyba jednym z najbardziej wyróżniających się polskich bohaterów kryminalnych. Opowieść o zbrodni popełnionej w tytułowym hotelu snuje bowiem sympatyczny… pies Szymona Solańskiego, Gucio. Czytelnik, oprócz rozwiązania zagadki zasztyletowanej idolki młodzieży, może śledzić nowe perypetie znanych z poprzednich tomów postaci. Nie zdradzając zbyt dużo, mogę zapewnić, że między Różą a Szymonem wciąż lecą iskry, starsza pani Kwiatkowska postanawia wejść na drogę zbrodni, a Gucio, jak to Gucio, będzie bacznie swoim psim nosem śledził nadchodzące komplikacje…

Kryminały na biblioteczne półki

Seria równie przyjazna, co teksty Wilmowskiej – dużym jej plusem jest nieustanna zabawa językiem polskim w jego regionalnych odmianach. Matyszczak żongluje na przemian gwarą śląską i licznymi odwołaniami do kultury popularnej. Znacznie więcej jest w tej powieści zabawy i czytelniczych rozrywek niż makabrycznych zbrodni – z Guciem można po prostu przyjemnie spędzić czas. Warto również podkreślić, że Wydawnictwo Dolnośląskie już drugi raz przy okazji premiery powieści Matyszczak zorganizowało charytatywną Akcję pod psem, wspierającą schronisko dla bezdomnych zwierząt.

TYTUŁ: Morderstwo w Hotelu Kattowitz
AUTOR: Marta Matyszczak
WYDAWNICTWO: Dolnośląskie
LICZBA STRON:  304
ROK WYDANIA: 2019


Zbrodnia i religia – Wiara, miłość, śmierć. Kroniki Martina Bauera

Wiara, miłość, śmierć. Kroniki Martina Bauera zupełnie odbiega konwencją od moich dwóch poprzednich kryminalno-rozrywkowych propozycji. Autorzy stworzyli bowiem ciekawą tytułową postać śledczego-duchownego, targanego wątpliwościami moralnymi. Martin Bauer będzie musiał zmierzyć się z zagadkową śmiercią policjanta, który według ustaleń biegłych popełnił samobójstwo – duchowny miał z nim kontakt dzień wcześniej właśnie podczas pierwszej samobójczej próby. Bauera dręczy sumienie – czy mógł zrobić wówczas coś więcej?

Kryminały na biblioteczne półki

Dylematów moralnych w tym kryminale nie brakuje… Gallert i Reiter zbudowali akcję wokół niekonwencjonalnej postaci, wielowymiarowej, łączącej wiele ról. Bauer jest duchownym, mediatorem, policjantem, ale również społecznikiem, ojcem i mężem – balansując pomiędzy tymi zadaniami, bohater musi nieustannie kontrolować swoje emocje i z uwagą dobierać priorytety. Choć mamy tu do czynienia z kryminalną zagadką, to na pierwszy plan często wysuwa się osobowość głównego bohatera.

TYTUŁ: Wiara, miłość, śmierć. Kroniki Martina Bauera
AUTOR: Peter Gallert, Jörg Reiter
TŁUMACZ: Anna Bittner
LICZBA STRON: 416
WYDAWNICTWO: Initium
ROK WYDANIA: 2019


W napięciu – 29 sekund

Powieść z pogranicza sensacji i kryminału, w której aż do samego końca nie wiadomo, czy zbrodnia będzie miała miejsce. Sarah jest badaczką zatrudnioną na umowę czasową na jednym z amerykańskich uniwersytetów. Przełożony nieustannie daje kobiecie do zrozumienia, że jej dalsza kariera będzie zależeć od charakteru ich relacji. Gdy naciski stają się coraz bardziej niebezpieczne, tajemniczy mężczyzna oferuje Sarah pomoc…

Kryminały na biblioteczne półki

T.M. Logan jest mistrzem budowania napięcia – czytelnik cały czas spodziewa się, że lada moment dojdzie do przełomowego wydarzenia. Aż do ostatniej strony nie wiadomo, czy ktoś straci w tej rozgrywce życie. Autor 29 sekund kilkukrotnie zawiesza akcję fabularną w istotnym momencie, a zniecierpliwiony odbiorca z pośpiechem przerzuca kolejne strony, by tylko dowiedzieć się, co będzie dalej. Bardzo dobra powieść.

TYTUŁ: 29 sekund
AUTOR: T.M. Logan
ILUSTRATOR: Ewa Pater-Podgórna
WYDAWNICTWO: Bukowy Las
LICZBA STRON: 336
ROK WYDANIA: 2019


Przestraszyć na śmierć – Najokrutniejszy miesiąc

Trzecia odsłona przygód Armanda Gamache’a. Mieszkańcy Three Pines kolejny raz będą świadkami śmierci. Kto i dlaczego zginie? Jak tym razem spisze się zespół kanadyjskich śledczych? Wielbiciele Loiuse Penny nie będą narzekać na nudę: autorka kolejny raz przybliża czytelnikowi życie bohaterów tej małej, urokliwej miejscowości, a Gamache przygląda się każdemu z nich, szukając winnych zbrodni. Oprócz wskazania sprawcy nadinspektor stanie oko w oko z konsekwencjami wyborów, jakich dokonał w przeszłości…

Kryminały na biblioteczne półki

Podejrzenia jak zawsze padają na kilka nowych/nieznanych dotychczas postaci: Penny zgodnie z wybranym modelem tradycyjnego kryminału opartego na dedukcji stopniowo odkrywa przed czytelnikiem wszystkie powieściowe karty. Motywacje rządzące pozornie nieznaczącymi zachowaniami nowych bohaterów są jak zawsze u tej autorki głęboko zakorzenione w ich psychice, a dobrze znani odbiorcy bohaterowie poprzednich części tworzą fabularny świat, do którego zwyczajnie chce się wracać.  Lubię tą serię również za to, że jest mocno osadzona w literaturze: Ruth Zardo jest przecież poetką, akcja powieści często toczy się w księgarni, a w dodatku z rozwiązaniem zagadki ma sporo wspólnego poemat Eliota Ziemia jałowa. Najokrutniejszy miesiąc na tle wcześniejszych tytułów Penny wypada zdecydowanie najlepiej!

TYTUŁ: Najokrutniejszy miesiąc
AUTOR: Louise Penny
TŁUMACZ: Kamila Slawinski
WYDAWNICTWO: Poradnia K
LICZBA STRON:  432
ROK WYDANIA: 2019


Lustrzane inspiracje

Aż trzy z zaproponowanych przeze mnie tytułów są częściami serii. Warto zwrócić uwagę na tą tendencję wśród współczesnych pisarzy i aby ułatwić życie czytelnikom w kwestii znajomości kolejności książek w danym cyklu, można wywiesić w bibliotece specjalną, kolorową kartkę, na której zapiszecie tytuły następujących po sobie powieści. Zerkając na nią, użytkownicy biblioteki od razu zorientują się, jakie tytuły noszą kolejne odsłony danej historii!

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec