spot_img

Klasyka, która się nie nudzi – Mistrzowie Ilustracji

Znacie serię Mistrzowie Ilustracji? Warto po nią sięgać, gdy zechcecie uzupełnić biblioteczne zasoby o tytuły, które weszły do literackiego kanonu. Sprawdźcie sami, jakie klasyki dla młodzieży warto popularyzować!

Przyjazny kryminał – Widmo z Głogowego Wzgórza

Widmo z Głogowego Wzgórza jest jedyną powieścią Edwarda Fentona – amerykańskiego pisarza, urodzonego w pierwszej połowie ubiegłego wieku – przetłumaczoną na język polski. Tekst otrzymał w 1961 roku prestiżową nagrodę im. Edgara Allana Poe w kategorii najlepszej książki młodzieżowej. Zarys fabularny powieści jest bardzo prosty: młody chłopak, James, w odpowiedzi na zaproszenie wujostwa wybiera się w odwiedziny do kuzynów. Pierwszy raz zobaczy ich nowy dom, usytuowany na Głogowym Wzgórzu. Spodziewa się jednego z „tych staroświeckich domów z białymi kolumienkami i chorągiewką na dachu”. Co go tam czeka? Przygoda, którą nieprędko zapomni…

Nie umiałem sam sobie wytłumaczyć, dlaczego mi się tak zdaje, ale byłem tak pewien tej nieproszonej cudzej obecności, że nie miałem odwagi odwrócić się […].

Klasyka, która się nie nudzi – Mistrzowie Ilustracji

Główni bohaterowie wpadają na trop historii, która do czerwoności rozpala ich wyobraźnię, zabija zimową nudę i sprawia, że wszystko wokół stanie się nagle dużo ciekawsze. Dreszczyk tajemnicy, jaki gwarantuje młodemu czytelnikowi Fenton jest największym atutem tej powieści. Opowiadane przy kominku straszne historie, widma, tajemnicze odgłosy, widoczne w tle inspiracje Wichrowymi wzgórzami – do tego nieco irytująca młodsza siostra i grasujące wokół niespokojne zwierzaki… Ten tekst jest naprawdę klimatyczny, a jednocześnie całkowicie pozbawiony przemocy oraz brutalnych, nieprzeznaczonych dla młodzieży treści.

Klasyka, która się nie nudzi – Mistrzowie Ilustracji

TYTUŁ: Widmo z Głogowego Wzgórza
AUTOR: Edward Fenton
TŁUMACZ: Irena Tuwim
ILUSTRATOR: Zbigniew Piotrowski
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 256
ROK WYDANIA: 2019


Kraina, w której dzieją się cuda – Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu

Czarnoksiężnik z Krainy Oz to jedna z kultowych amerykańskich powieści dla dzieci, które zostały rozpowszechnione na całym świecie. Ogromna ilość filmowych ekranizacji, teatralnych adaptacji, książkowych wznowień… Wydaje się więc, że o Dorotce, jej przyjaciołach i srebrnych trzewikach słyszał każdy.

Wydawnictwo Dwie Siostry wybrało do pierwszej części Baumowskiego cyklu ilustracje Adama Kiliana. Uważam, że wybór ilustratora jest wyjątkowo trafny – przygody Dorotki, wędrującej do krainy Czarnoksiężnika są na tyle barwne i kolorowe, że czarno-białe, oparte na grze kontrastem rysunki w zupełności wystarczają, by przekazać najważniejsze przesłania poszczególnych opowieści. Jak mała mysz może podnieść potężnego lwa? Czy strach na wróble może nauczyć się rozumu? Jak obudzić w blaszanym drwalu odruch serca? Ta niepozorna opowieść w nowym wydaniu wciąż wzrusza i zastanawia – niezależnie od tego czy jej słuchacz ma pięć, czy czterdzieści pięć lat.  Jeżeli nie macie powieści Bauma na bibliotecznej półce, koniecznie ją nabądźcie!

Klasyka, która się nie nudzi – Mistrzowie Ilustracji

TYTUŁ: Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu
AUTOR: L. Frank Baum
TŁUMACZ: Stefania Wortman
ILUSTRATOR: Adam Kilian
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 224
ROK WYDANIA: 2019


Lustrzane inspiracje

Warto co pewien czas przypominać – zwłaszcza dzieciom – kanoniczne tytuły literackie, które z pewnością w bibliotece macie. Zajęcia inspirowane Czarnoksiężnikiem ze Szmaragdowego Grodu, nawiązujące bezpośrednio do fabuły powieści poprzez na przykład podążanie drogą ułożoną z żółtej kostki, przenoszenie „lwa”, robienie strachów na wróble, zakładanie specjalnych zielonych okularów czy gra w zielone z pewnością są dobrym sposobem na odświeżenie klasyki dla dzieci. Z kolei zajęcia, podczas których nieco starsi uczestnicy będą rozwiązywać zagadkę Widma z Głogowego Wzgórza pozwolą Wam w nowym świetle pokazać nieco zapomniane już tytuły dla młodzieży.

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec