spot_img

Inspirujący i nieznani – 3 biograficzne spojrzenia

Co mogą mieć ze sobą wspólnego biografia amerykańskiej antropolożki, opracowanie przybliżające postać jezuity z XVII wieku oraz praca poświęcona zasadniczo korespondencji polskiego historyka z promotorem? Trzy tytuły dziś rekomendowane powstały na skutek fascynacji ich autorów postaciami, które chciały zmieniać świat, poprzez poszerzanie intelektualnych horyzontów współczesnych im ludzi.

Kontinuum i biografia osobista – Jean z dżungli

Tytułowa Jean z dżungli to Jean Liedloff, autorka książki W głębi kontinuum opowiadającej o jej doświadczeniach z pobytu w Wenezuelskiej dżungli i obserwacjach na temat rodzicielstwa składających się na psychologiczną koncepcję kontinuum. Geralyn Gendreau po przeczytaniu W głębi kontinuum zapragnęła poznać jej autorkę – zaowocowało to wieloletnią przyjaźnią pomiędzy kobietami. Co sprawiło, że Liedloff udała się do dżungli? Dlaczego akurat tam doświadczała wewnętrznej równowagi? Jak te przeżycia przełożyły się na jej dalsze życie?

Inspirujący i nieznani – 3 biograficzne spojrzenia

Jean z dżungli jest biografią niezwykłą – osobistą, fascynującą, skłaniającą do myślenia. To wielowątkowa opowieść jednocześnie o trudnej, bolesnej przyjaźni, odkryciach cywilizacji oraz rodzicielstwie. Geraldyn Gendreau, budując złożony portret Liedloff, zmusza do zastanowienia się nad najgłębszymi aspektami ludzkiej osobowości: niezrealizowanymi pragnieniami, niespełnieniami i frustracjami. Historia życia Jean, opowiedziana przez Gendreau nie jest zwyczajną biografią, ale w całości przemyślaną, nakłaniającą do nieustannej pracy nad sobą oraz do refleksji nad leitmotivem, rządzącym każdym człowiekiem. Mogę śmiało napisać, że Jean z dżungli jest najlepszym tekstem z gatunku biografistyki, jaki kiedykolwiek czytałam. Chapeau bas!

TYTUŁ: Jean z dżungli
AUTOR: Geralyn Gendreau
TŁUMACZ: Jowita Maksymowicz-Hamann
WYDAWNICTWO: Mamania
LICZBA STRON: 288
ROK WYDANIA: 2019


Uważny wzrok oczytanego historyka – Jerzy Jedlicki, historyk nietypowy

Jerzy Jedlicki był historykiem z pasją o niezwykle szerokim spojrzeniu. Z pracy Marcina Kuli wyłania się właśnie taki obraz zmarłego w ubiegłym roku badacza. To postać o ogromnej wrażliwości i czujnej inteligencji. Kula opisuje Jedlickiego – zwracając uwagę głównie na korespondencje, którą historyk prowadził z ojcem autora, będącym jego promotorem. Marcin Kula przytacza obszerne fragmenty tych listów i opatruje je stosownym komentarzem.

Warto sięgnąć po ten tytuł, ponieważ sam Jedlicki jawi się w nim na tle zawirowań społeczno-politycznych ubiegłego wieku jako postać nietuzinkowa, niezwykle oczytana, o niekonwencjonalnych metodach pracy, znajdująca się w opozycji do ówczesnego zakłamywania historii. Jerzy Jedlicki, historyk nietypowy nie jest jednak hymnem pochwalnym na cześć jej głównego bohatera: Kula wytyka koledze drobne przywary, które ukazują Jedlickiego jako człowieka z krwi i kości.

TYTUŁ: Jerzy Jedlicki, historyk nietypowy
AUTOR: Marcin Kula
WYDAWNICTWO: Nisza
LICZBA STRON: 158
ROK WYDANIA: 2018


Pierwszy polski sinolog – Jak odkrywałem Michała Boyma – polskiego Marco Polo

W tym roku przypadła 360. rocznica śmierci Michała Boyma – największego polskiego siedemnastowiecznego podróżnika, który dążył do upowszechnienia w Europie wiadomości o chińskiej kulturze. Autor książki pokazuje tego zakonnika jako pioniera europejskiej sinologii i jednocześnie opowiada o swojej misji życiowej, jaką jest popularyzacja wiedzy o postaci Boyma. Praca w Kantońskim konsulacie, wielogodzinne, mozolne poszukiwania, wycieńczające podróże… Kajdański wykazał się ogromnym, godnym podziwu samozaparciem, próbując zgłębić swoją wiedzę o tytułowym polskim Marco Polo.

Inspirujący i nieznani – 3 biograficzne spojrzenia

Sięgając po tę pozycję, nie tylko poznacie samą postać XVII-wiecznego podróżnika, ale przy okazji będziecie mogli przeczytać o kulturze kraju kwitnącej wiśni. Warto zwrócić uwagę także na podejście autora do… bibliotekarzy – Kajdański wielokrotnie podkreśla, jaką rolę w jego poszukiwaniach odegrały biblioteki i instytucje, udostępniające mu swoje zbiory.

Inspirujący i nieznani – 3 biograficzne spojrzenia

TYTUŁ: Jak odkrywałem Michała Boyma – polskiego Marco Polo
AUTOR: Edward Kajdański
WYDAWNICTWO: Narodowe Centrum Kultury
LICZBA STRON: 424
ROK WYDANIA: 2018


Lustrzane inspiracje

Pisarze, sportowcy, aktorzy, politycy… – biografie każdej z tych grup od lat cieszą się dużym powodzeniem wśród użytkowników bibliotek. Oprócz wystawy książek biograficznych, warto przygotować i wywiesić listę 10 najlepszych biografii dostępnych w bibliotece – bądź zorganizować akcję np. „Maj z biografią”, podczas której m.in. na portalach społecznościowych będziecie polecać biograficzne zbiory.

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec