spot_img

Czytać, by latać – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Przesłanie Najwyższej na świecie wieży z książek stanowi clou dzisiejszego święta. Opowieść o chłopcu, który dzięki czytaniu nauczył się latać, zrozumie i pokocha każdy, kto nie wyobraża sobie życia bez książek! 

Najlepsza reklama czytelnictwa

Rocio Bonilla napisała jedną z tych książek, które powinien mieć na półce każdy koneser literatury dziecięcej. Najwyższa na świecie wieża z książek przedstawia zasadniczo pięknie zilustrowaną odpowiedź na pytanie o sens czytania. Jerzyk – główny bohater opowiadania – jest chłopcem, marzącym, jak wiele innych dzieciaków, o lataniu. Pewnego dnia jego mama pokazuje mu książkę, dzięki której ma wznieść się w powietrze. Jerzyk nie rozumie jeszcze prawdziwego sensu tych słów niemniej jednak podąża za radą mamy i, jak łatwo się domyślić, odkrywa niekończącą się radość czytania.

Czytać, by latać – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Rola w procesie kształtowania czytelnika

Roccio Bonilla bardzo jasno kreśli rolę rodzica w czytelniczej inicjacji – od jego inicjatywy zaczyna się czytelnicza przygoda Jerzyka. Należałoby podziękować wszystkim opiekunom zaangażowanym w otwieranie przed dziećmi drzwi literatury – Bonilla rozpoczyna książeczkę scenką, w której widzimy matkę, czytającą książkę na ławce w parku i kończy historię, gdy chłopiec sfruwa wprost w ramiona mamy. Jeżeli dokładnie przyjrzycie się poszczególnym stronom książeczki, znajdziecie kolejne osoby, dzięki którym Jerzyk rozwija swoją wyobraźnię. Są to oczywiście pisarze, którym autorka składa symboliczny hołd, przenosząc Jerzyk przenosi się do świata wyobrażonego rodem z Księgi dżungli czy Małego Księcia.

Czytać, by latać – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Korzyści z czytania

Najwyższa na świecie wieża z książek zawiera subtelne, ale trafne ilustracje; podobnie tekst, w którym czytelnictwo nie jest promowane nachalnie – wciskając odbiorcy do głowy slogany – ale poprzez ukazanie przyjaznej opowieści. Bonilla nie sięga po skomplikowane metafory, a sama przenośnia wyrażająca lekturę jako lot jest zrozumiała już dla przedszkolnego dziecka. Jeżeli chcecie wytłumaczyć dziecku, jakie korzyści płyną z czytania, warto wspomóc się tym tytułem.

Lustrzane inspiracje

Już sama metafora szybowania w czytelniczych przestworzach podpowiada inspirację. Zachęćcie dzieci do doklejenia do najlepszych książek małych skrzydełek oraz do poszukiwań literatury wysokich lotów. Możecie też zrobić własną instalację z wiszącymi książkami – uwaga wszystkich gwarantowana! O „Książkach z sufitu” przeczytasz w materiale i prezentacji Czytanie wzbogaca – promuj czytelnictwo niewielkim kosztem.

Czytać, by latać – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Czytanie wzbogaca – promuj czytelnictwo niewielkim kosztem


TYTUŁ: Najwyższa na świecie wieża z książek
AUTOR: Rocio Bonilla
WYDAWNICTWO: Papilon
LICZBA STRON: 48
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec