spot_img

Biblioteczne kalendarze i konie z Szumińskich łąk

Spora grupa dzieci w wieku wczesnoszkolnym pyta w bibliotece o tytuły, których bohaterami są konie. Agnieszka Tyszka w powieści August. Koniki z Szumińskich Łąk nie tylko przedstawia historię o nieparzystokopytnego zwierzęcia, ale również opowiada o relacjach z rówieśnikami i szacunku. Zobaczcie, co z tym wspólnego mają biblioteczne kalendarze!

Dwie zupełnie różne nastolatki

Kilkuletnia Klara kocha Szumińskie łąki – uwielbia dom zamieszkiwany przez nią razem z rodzicami; stadninę, gdzie przebywa dwanaście koni, należących niegdyś do jej ciotki; pola, po których może dowoli kłusować na jej ulubionym Auguście. W Szuminie mieszkają bliscy jej ludzie, uczą się jej dobre koleżanki, rozwija się tu jej jeździecka pasja. Paulina – nowa dziewczyna, która dołącza do klasy Klary – zdaje się być jej zupełnym przeciwieństwem: niezadowolona, z niechęcią i wyższością spoglądająca na wszystko i wszystkich wokół, nie chce nawiązywać z nikim relacji. Jakie są przyczyny takiego zachowania? Czy dziewczęta znajdą wspólny język?

„W głosie Paulinki jest tyle złości, że niemal widzę, jak gromadzą się wokół nas ciemne chmury ”

Historia dwóch dziewczynek i koni jest bardzo prosta. Tyszka nie buduje skomplikowanej fabuły, ale opowiada o relacji Klary i Pauliny oraz o ich stosunku do zwierząt. Zasadniczą lekcję płynącą z powieści August. Koniki z Szumińskich Łąk można sprowadzić do reguły wzajemnego szacunku. Próba zrozumienia drugiego człowieka, uczenie się tolerancji dla innych, nieocenianie rówieśników – to pozytywne wartości, które próbuje przekazać autorka. Powieść Tyszki po prostu dobrze się czyta, również dlatego że pisarka co jakiś czas zmienia narratora: o swoich emocjach opowiada nie tylko Klara, ale również… August, odbierający otoczenie zupełnie inaczej niż dziewczynka.

Lustrzane inspiracje

W Szuminie mieszka cały „koński rok” – dwanaście zwierząt, których imiona nawiązują do nazw poszczególnych miesięcy. Nie chcę zdradzić zbyt dużo fabularnych wydarzeń, napiszę więc tylko tyle: Klara pod wpływem okoliczności postanawia samodzielnie przygotować kalendarz z zdjęciami każdego z koni.

Zachęcam Was, by pokazać tę powieść dzieciom i zaproponować im stworzenie bibliotecznego „Kalendarza książek na cały rok”. Każdego dziecko może samodzielnie przygotować jedną jego stronę, na której namaluje/opisze/zrobi zdjęcie wartościowego tytułu. Taki kalendarz z dziecięcymi, książkowymi rekomendacjami możecie później wywiesić w bibliotece!


TYTUŁ: August. Koniki z Szumińskich Łąk
AUTOR: Agnieszka Tyszka
WYDAWNICTWO: Akapit Press
LICZBA STRON: 168
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec