spot_img

Źródła dofinansowań dla bibliotek

Jeżeli szukasz dofinansowania dla swojej biblioteki, to dobrze trafiłeś! Sprawdź, z jakich zewnętrznych źródeł możesz zdobyć fundusze na projekty biblioteczne. Pisz wnioski i działaj! Pomogą Ci w tym przydatne wskazówki bibliotekarzy z Zabrza, Solca Kujawskiego, Kluczborka i Mokrska.

10 programów i konkursów grantowych fundacji dla bibliotek

Przegląd 10 najciekawszych programów i konkursów grantowych zarządzanych przez fundacje, w których mogą wziąć udział biblioteki. Artykuł zawiera praktyczne wskazówki dotyczące aplikacji, pisania wniosków oraz przykłady dotychczas zrealizowanych projektów.

Możliwości jest naprawdę wiele – wystarczy tylko się rozejrzeć. Dobrym sposobem na pozyskanie dodatkowych środków są konkursy i programy grantowe z zewnętrznych źródeł. Prowadzą je charytatywnie fundacje, firmy oraz banki, które wspierają realizację projektów kulturalno-społecznych zgodnych z ich celami statutowymi. To świetny sposób na pozyskanie pieniędzy dla biblioteki!

Jak napisać wniosek o dofinansowanie?

Paweł Dobrzelecki, na co dzień pracujący w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Jerzego Fusieckiego w Zabrzu, w dwóch artykułach dzieli się swoją wiedzą dotyczącą pisania wniosków i podpowiada jak zrobić to dobrze! W pierwszym tekście autor przedstawia koncepcję puzzli, a w drugi koncepcję koktajlu.

Uzyskanie finansowania nie jest wynikiem działania czarów czy też kwestią szczęścia, lecz dobrze napisanego wniosku. Jak go stworzyć? Jednym ze sprawdzonych sposobów jest wzorowanie się na tych, którym już się powiodło. Jeśli mamy gotowy pomysł, pozostaje tylko połączenie elementów, jak w układance.

mPotęga – konkurs grantowy dla każdej biblioteki

Konkurs grantowy „mPotega” Fundacji mBanku wspiera promocję matematyki przez różne instytucje, w tym biblioteki publiczne. Artykuł zawiera przejrzystą prezentację wymogów programu ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek. Materiał Pawła Marchela z Biblioteki Publicznej w Solcu Kujawskim oparty jest o praktyczne wskazówki. W jego drugim tekście „Jak odkrywano matematyczne tajemnice Solca Kujawskiego” zaprezentowany został projekt „Przeliczamy miasto” zrealizowany dzięki dofinansowaniu przez wspomnianą fundację.

Mikrogrant i wsparcie firm

Renata Cieślak z Gminnej Biblioteki Publicznej w Mokrsku zdradza jak stosunkowo niewysoka kwota dofinansowania pozyskana z mikrograntu może stać się sprężyną ciekawej inicjatywy, która zachęci czytelników do częstszego korzystania z biblioteki. Przykładem jest chatka babci Jagi – wyjątkowe miejsce dla dzieci stworzone we współpracy najmłodszych użytkowników z bibliotekarzami.

Zaplanowanie wniosku okazało się dość karkołomne, ponieważ środki możliwe do pozyskania były bardzo skromne (maksymalna kwota, o którą można było wnioskować, to jedynie 4 tys. zł), a wiedza bibliotekarzy z zakresu stolarstwa – czysto książkowa. Jednak nie miałyśmy nic do stracenia, a zyskać można było wiele.

Z kolei Zuzanna Gruszczyńska prezentuje nowo utworzony kącika dla najmłodszych czytelników w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Kluczborku. Przemiana tego miejsca była możliwa dzięki dofinansowaniu lokalnych firm.

Zachęcam do lektury tych i innych artykułów. Zapowiedź numeru dostępna jest na stronie internetowej bibliotekapubliczna.com.

Jak napisać wniosek o dofinansowanie? – porady dla bibliotekarzy od bibliotekarzy

Poprzedni numer

Biblioteka możliwości