spot_img

Wykreować modę na wodę

Dziś przypada Światowy Dzień Wody. Na pomoc, Patycjo! jest doskonałym tytułem na tę okazję – główna bohaterka stawia sobie bowiem za cel wykreowanie mody na wodę. Zobaczcie, jakie inne działania podejmuje młoda aktywistka i pokażcie tą postać dzieciom.

Iskra, która zapala płomień

Patycja Iskierka jest niezwykłą czwartoklasistką. Jej ognisty kolor włosów, nietypowe imię, wielka wyobraźnia i zaskakujący optymizm sprawiają, że dziewczyna wszędzie, gdzie się pojawia rozsiewa pozytywną energię. „Nie martw się, gdy deszcz pada ci na głowę, a parasol został w domu. Prysznic z nieba odświeża!” – Patycja swoim niekończącym się optymizmem chce zmieniać świat wokół. Zjednać nieprzychylnego sąsiada, powstrzymać złośliwe komentarze klasowej miss? Nic trudnego – jeśli tylko ma się wiarę w to, że wszystko się uda!

Wykreować modę na wodę

„Bo przecież nawet, którego znasz od zawsze, może cię zaskoczyć”

Książka Agnieszki Urbańskiej jest wyjątkowo pozytywna. Przygody Patycji może nie są szczególnie widowiskowe, ale na pewno wiążą się z przekazem dobrych emocji. Bohaterka nieustannie angażuje się w rozmaite akcje, mające na celu pomoc bliźnim. Patykowe koło pomocowe; sesja fotograficzna, nagłaśniająca problem bezpańskich zwierząt czy występy dla dzieci w szpitalu pediatrycznym – czwartoklasistka nie próżnuje i nieustannie pomaga innym, nie tracąc wiary w człowieka!

Lustrzane inspiracje

Jak to było ze wspomnianą modą na wodę? Przeczytajcie dzieciom fragment z przygód Patycji:

– Ciekawe, co chcesz wylansować? […] – Picie wody! – zdążyła jeszcze odpowiedzieć Patycja. Na drugi dzień Pati pojawiła się w szkole z butelką wody mineralnej. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że zawiesiła ją sobie na szyi. Opakowała w czerwony futerał, wydziergany na szydełku przez babcię i upiększony barwnymi koralikami. Te paciorki znajdowały się również na ozdobnym sznurku.

Porozmawiajcie o innych sposobach rozpowszechniania picia wody oraz o metodach jej oszczędzania. Zastanówcie się wspólnie, co może każde z dzieci indywidualnie zrobić dla środowiska!

Wykreować modę na wodę


TYTUŁ: Na pomoc, Patycjo!
AUTOR: Agnieszka Urbańska
ILUSTRATOR: Marta Krzywicka
WYDAWNICTWO: Adamada
LICZBA STRON: 128
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec