spot_img

Amerykański sen i polskie przywary

Ameryka.pl. Opowieści o Polakach w USA Doroty Malesy stanowi zdecydowanie najlepszy reportaż pierwszego kwartału wydawniczego tego roku. Sięgnijcie po dziesięć niebanalnych historii współczesnych emigrantów!

„Proszę zapisać tak: do Ameryki przyjeżdża się dwa razy, pierwszy raz po rozum, drugi raz po pieniądze”

Spośród kilkumilionowej amerykańskiej polonii, autorka Ameryki.pl wybrała dziesięć wyjątkowych osób. To ludzie niezwykli, nie z powodu ich sławy czy wielkiej kariery, choć wśród nich są także cenieni amerykańscy naukowcy czy prawnicy. Bohaterów Malesy nie łączy płeć, wiek czy nawet region zamieszkania, ale to, że przyjazd do Stanów nieodwracalnie wpłynął na ich życie. Bez Ameryki nie byliby oni tymi samymi ludźmi, a jednak w niej czują się oni wciąż Polakami. Dlaczego? Co przyniosła im emigracja? Jak postrzegają rodaków, mieszkających tuż obok?

„Polak odpowiedział: »To ja zdecyduję. kiedy wystarczy«”

Historie Malesy bez wątpienia są ilustracją współczesnej polskiej emigracji. Jej rozpiętość oscyluje od wzniosłej tęsknoty za krajem o niemal romantycznych korzeniach, aż do umiłowanej przez Gombrowicza groteski. U Malesy można przeczytać o prawie nabożnym rytuale wysyłania paczek do bliskich zagranicą, ale i o wszczynaniu burd przez Polaków na weselach. Tu jest miejsce dla cierpienia matek, które straciły swoich synów, dla polskich bezdomnych, jak i dla naszych rodaków, ustawicznie łamiących prawo.

„Tu jest Polska. Choć nie do końca”

Reportaże Malesy są po prostu dobrym tekstem: wyjątkowo dopracowanym literacko, inteligentnie napisanym, wieloznacznym. To nie komentarze spisane na kolanie, suche relacje czy wywiady, ale przemyślane, inteligentne i poruszające opowieści o ludziach, zawieszonych pomiędzy dwoma kulturami. Malesa wyłuskała te polsko-amerykańskie biografie-perełki i stworzyła o nich fantastyczną narrację, docierając ze swoim reporterskim piórem niemal wszędzie.

Od lodówek po pośladki

Autorka Ameryki.pl widzi zarówno zawartość lodówek rozmówców, jak i tatuaże na ich pośladkach. Ta drobiazgowość sprawia, że po zakończeniu lektury poszczególnych reportaży, aż chce się zapytać: „Co przyszłość przyniesie dla tych ludzi? Jak zakończy się ich przygoda ze Stanami?”. Sebek, Alex, Danuta, Gosia, Emil i inni rozmówcy Malesy bawią,  wzruszają i zmuszają do zastanowienia się nad własnym życiem, stereotypami i prawdziwym patriotyzmem.

Lustrzane inspiracje

Stany Zjednoczone są tematem wdzięcznym do poruszenia podczas lekcji bibliotecznej. Amerykańskie zwyczaje nieustannie przenikają do polskiej kultury. Święta celebrowane w USA, polonia tam mieszkająca, amerykańskie biblioteki… – oto trzy propozycje tematyczne takiego spotkania. Fragmenty tej książki warto wykorzystać także podczas rozmowy z dziećmi o komiksach Papcia Chmiela. Sami sprawdźcie, jaki związek z Księgą trzecią przygód Tytusa, Romka i A’Tomka ma Ameryka.pl!


TYTUŁ: Ameryka.pl. Opowieści o Polakach w USA
AUTOR: Dorota Malesa
WYDAWNICTWO: Znak literanova
LICZBA STRON: 288
ROK WYDANIA: 2019

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec