spot_img

9 idealnych dobranocek dla małych i dużych

Często słyszycie prośby o „coś krótkiego, do poczytania dzieciom przed snem”? Jakie lektury warto polecać na dobranoc? Poznajcie osiem idealnych dobranocek dla małych czytelników oraz jeden tytuł doskonały jako lektura dla tych, którzy już z bajek wyrośli!

Zasypianie dla maluszków – Dobranoc, gorylku

W kartonówce Dobranoc, gorylku autorstwa Peggy Rathmann zakocha się każdy maluch, któremu ją wypożyczycie. Jej fabuła jest całkiem prosta: czarujący tytułowy zwierzak postanawia ukraść zmęczonemu strażnikowi klucze od klatek i powypuszczać poszczególne zwierzęta na wolność. Ta dezynwoltura ma jasno określony cel, którym jest dostanie się do domku dozorcy i wyspanie w jego ciepłym pokoju. I tak ze swoich mieszkanek wychodzą kolejno gorylek, myszka, słonik, lew, żyrafa i kilka innych zwierzaków…

Co się dzieje, gdy ta urocza grupka w końcu dotrze do łóżka opiekuna? Przekonajcie się sami! Dobranoc, gorylku czaruje swoją prostotą, kolorową (i nieco przytłumioną jednocześnie) szatą graficzną oraz humorem, który zrozumie każdy dwulatek, wolący psoty od zasypiania i chyłkiem wślizgujący się pod ciepłą kołderkę rodziców.

9 idealnych dobranocek dla małych i dużych

TYTUŁ: Dobranoc, gorylku
AUTOR: Peggy Rathmann
LICZBA STRON: 34
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
ROK WYDANIA: 2019


Do spania w dobrym humorze! – Opowiadania do chichotania

Czternaście opowiadań, których bohaterem jest sympatyczny przedszkolak o imieniu Tomek – znany z innych historii Renaty Piątkowskiej (między innymi z Piegowatych opowiadań czy Opowiadań z piaskownicy. Zebrane opowiadania zagwarantują małemu czytelnikowi dobry humor przed snem: narrator opowiada bowiem o zdarzeniach codziennych, które wywołały nieco zamieszania w jego życiu. Jak zmieścić wszystkie zabawki w nowo zakupionej szafce? Co spakować do walizki tacie, wybierającemu się w delegację? Jakie kryteria musi spełnić potencjalny kandydat na męża

Odpowiedzi na te niełatwe pytania w rozumieniu przedszkolaka rozbawią małych i dużych. Ze swojej strony dodam, że historie Piątkowskiej – proste, około pięciostronicowe i zwyczajnie podobające się dzieciom – będą dla każdego dorosłego czytelnika ciekawą konfrontacją jego własnych wyobrażeń z tym, jak świat widzi dziecko.

9 idealnych dobranocek dla małych i dużych

TYTUŁ: Opowiadania do chichotania
AUTOR: Renata Piątkowska
ILUSTRATOR: Iwona Cała
LICZBA STRON: 88
WYDAWNICTWO: Bis
ROK WYDANIA: 2018


Tylko dla chłopców – Mały chłopiec

Bardzo krótka, ale wyjątkowo urzekająca pozycja dla każdego rodzica tytułowego małego chłopca. Tekst Alison McGhee jest właściwie relacją z dnia niewielkiego rozrabiaki przedstawioną za pomocą krótkich zdań i cudownych obrazów (wykonanych przez Petera H. Reynoldsa). Wszystkie drobne i niepozorne scenki, których czytelnik jest świadkiem – wylany kubek z mlekiem, ćwiczenia na drzewie, zabawy na polu – przedstawiają świat widziany oczami beztroskiego i szczęśliwego chłopca. Powtarzające się słowa „twoje wielkie kartonowe pudło” przypominają refren, tworzący doskonałą kołysankę. Mały chłopiec wzmacnia wiarę w dziecięce marzenia, wycisza i wzrusza!

9 idealnych dobranocek dla małych i dużych

TYTUŁ: Mały chłopiec
AUTOR: Alison McGhee
ILUSTRATOR: Peter H. Reynolds
TŁUMACZ: Zofia Raczek
WYDAWNICTWO: Mamania
LICZBA STRON:  40
ROK WYDANIA: 2018


Wszystkie baśnie, które kochałam – Awantura w bajkach

Pozycja idealna dla wszystkich dzieci i dorosłych, zakochanych w klasycznych tytułach braci Grimm, Perraulta czy Andersena. Agnieszka Olejnik proponuje odbiorcy swoistą baśniową wariację z dobrze znanymi małym czytelnikom mieszkańcami Wyspy Bajek, takimi jak Baba Jaga, Czerwony Kapturek, Krasnoludki czy Złota Rybka. Ich uporządkowany świat – w którym dobrze wiadomo, jaki los spotka wilka czy rybaka – nagle zatrząsł się w posadach, gdy zaginęła Złota Rybka, Czerwony Kapturek stracił swoje nakrycie głowy, a Śnieżka została uprowadzona…

Kto jest odpowiedzialny za te baśniowe rewolucje? Jaki będą miały one finał? Jedno jest pewne: Olejnik serwuje czytelnikom zupełnie nową historię, w której zostawia miejsce dla wszystkich mniej udanych/przemilczanych/niedocenionych baśniowych stworów. Mądra opowieść, doskonale nadająca się do czytania przed zaśnięciem!

9 idealnych dobranocek dla małych i dużych

TYTUŁ: Awantura w bajkach
AUTOR: Agnieszka Olejnik
ILUSTRATOR: Paulina Wyrt
WYDAWNICTWO: Adamada
LICZBA STRON:  96
ROK WYDANIA: 2018


Klasyczne usypianki – Moje ulubione dobranocki

Na wydane przez Papilon Moje ulubione dobranocki składa się czterdzieści opowiadań kilkunastu znanych i cenionych polskich pisarzy dla dzieci (między innymi Ireny Landau, Agnieszki Frączek, Marii Ewy Letki czy Liliany Fabisińskiej). Formuła tych historyjek jest zdecydowanie najbliższa klasycznym usypiankom: mamy tu szufladki z zaczarowanymi ludkami, strasznym smokiem o gołębim sercu i z tyciutkimi rozbójnikami.

To historyjki z pozytywnym przesłaniem na wieczór: ich autorzy starają się przekazać piękne, dobre, wartościowe treści, pozbawione agresji, a bazujące na dziecięcej fantazji. Zbiór pozbawiony jest motywu przewodniego, a każda opowieść jest swojego rodzaju niespodzianką – co dla dzieci nielubiących powtarzających się wątków będzie sporym atutem.

9 idealnych dobranocek dla małych i dużych

TYTUŁ: Moje ulubione dobranocki
AUTOR: Irena Landau, Agnieszka Usakiewicz, Edyta Zarębska i in.
ILUSTRATOR: Artur Gołębiowski, Elżbieta Jarząbek, Marta Kurczewska i in.
WYDAWNICTWO: Papilon
LICZBA STRON:  216
ROK WYDANIA: 2018


Basiowe, dziadkowe, Frankowe… – Basia. Bajki na dobranoc

Jeżeli Zofia Stanecka i Marianna Oklejak decydują się na wspólną pracę nad dobranockami w serii Basia, to z góry wiadomo, że będą one po prostu… Basiowe. W tych opowiadaniach nie może zabraknąć dziewczynki, która nad życie kocha żelki, pragnie mieć psa i maluje obrazek pastą do zębów na lustrze. Powtarzalność u Staneckiej i Oklejak nie jest jednak monotonna, ponieważ autorki zdecydowały się podzielić opowieści na sześciu narratorów dobranocek. Każdy z członków Basiowej rodziny opowiada Frankowi bajki własnego autorstwa.

I tak dziadek snuje własne wspomnienia z dzieciństwa, babcia sięga po rymowane historie, a Janek roztacza przed Frankiem wizje bycia superbohaterem. Dużym plusem tego zbioru historii jest jego różnorodność językowa: bohaterowie opowiadają dobranocki swoim własnym głosem i dlatego ta narracja bywa, jak to mówi sama Basia, „kro…kra…kre…kretywna”.

9 idealnych dobranocek dla małych i dużych

TYTUŁ: Basia. Bajki na dobranoc
AUTOR: Zofia Stanecka
ILUSTRATOR: Marianna Oklejak
WYDAWNICTWO: Egmont
LICZBA STRON: 168
ROK WYDANIA: 2018


O niedźwiedziu, foczce i stereotypach – Serce na sznurku

Powieść Małgorzaty Domagalik nie jest może klasycznym opowiadaniem do lektury przed snem, niemniej jednak czytana przez opiekunów fragmentami wieczorami może zbudować naprawdę dobry nastrój do zasypiania. Głównymi bohaterami są niedźwiedź o introwertyczno-pedantycznej naturze i osierocona foka, która przypadkowo zamarza pod drzwiami rzeczonego samotnika. Dość powiedzieć, że ulubioną potrawą misia jest pasztet właśnie z fok, toteż wszystko wskazuje na to, że sympatyczna foczka znalazła się w niezłych tarapatach…

Skoro polecam Serce na sznurku jako fantastyczną dobranockę, łatwo się domyślić, że relacja pomiędzy głównymi bohaterami nie będzie wiązała się z konsumpcją jednego z nich, a zostanie oparta na przyjaźni, poświęceniu i prawdziwej więzi. Jak Domagalik o tym opowiada? Upersonifikowane zwierzaki, uczące wzajemnej tolerancji inności drugiej osoby w połączeniu z wartą akcją dają lekturę, wartą polecenia przed snem.

9 idealnych dobranocek dla małych i dużych

TYTUŁ: Serce na sznurku
AUTOR: Małgorzata Domagalik
ILUSTRATOR: Marcin Piwowarski
WYDAWNICTWO: Wilga
LICZBA STRON: 144
ROK WYDANIA: 2018


Zasnąć z mądrym słowem – Bajki filozoficzne. Księga mądrości

Ostatnia moja rekomendacja jest dla tych, którzy już z dobranocek wyrośli. Pozycja Bajki filozoficzne. Księga mądrości jest zbiorem wartościowych sentencji, po które warto sięgać przed zaśnięciem (i nie tylko). Cytaty – autorstwa kilkudziesięciu myślicieli, twórców, naukowców z różnych epok i kultur – podzielone są na trzydzieści kategorii-pojęć abstrakcyjnych. Na stronę książki przypadają zwykle jedno lub dwa hasła (takie jak na przykład bogactwo, natura, odwaga), zilustrowane kilkoma cytatami.

Bajki filozoficzne. Księga mądrości to tekst, który narodził się z pasji. Autor w krótkim wstępie opowiada o tym, jak od czasów młodości prowadzi dziennik właśnie z sentencjami. Wybory Piquemala są nieoczywiste, błyskotliwe i ironiczne – znajdziecie w tym zbiorze oczywiście również cytaty powszechnie znane, jednakże są one w mniejszości. Z bibliotekarskiego punktu widzenia warto zwrócić uwagę na złote myśli ukryte pod hasłem „czytać”. Warto sprezentować Bajki filozoficzne młodzieży oraz dorosłym – kilka złotych myśli przeczytanych przed snem może stać się dobrym punktem wyjścia do wieczornych rozważań.

9 idealnych dobranocek dla małych i dużych

TYTUŁ: Bajki filozoficzne. Księga mądrości
AUTOR: Michel Piquemal
ILUSTRATOR: Agnieszka Malmon
TŁUMACZ: Maria Braunstein
WYDAWNICTWO: Muchomor
LICZBA STRON: 128
ROK WYDANIA: 2018


Zasypianie w rytm poezji – Cztery kąty i kot piąty

W dobranockowym przeglądzie nie mogło zabraknąć wierszy. W tym artbooku znajdziecie teksty Jadwigi A. Hockuby, zilustrowane przez Piotra Dumałę. W tej pozycji postawiono na wysoką jakość wydania, matowe, stonowane i zastanawiające ilustracje oraz na wiersze rozbudzające dziecięcą wyobraźnię. Hockuba pisze o świecie wokół najmłodszych – o rysowaniu, świętach, zmianach pór roku, rodzicach i wszystkim tym, co jest codziennością dzieci. Utwory są zrozumiałe, a ich przekaz buduje pozytywną wizję rzeczywistości.

Zwracam uwagę na ten tytuł, szczególnie ze względu na wiersze, które idealnie wpisują się w tematykę dobranocek – między innymi utwory takie jak „Wieczór”, „Pytanie”, „Bal” czy „Kołysanka. Te wierszyki pomogą dzieciom wyciszyć się przed snem, a przy okazji nauczą ich uważnie wsłuchiwać się w poezję!

TYTUŁ: Cztery kąty i kot piąty
AUTOR: Jadwiga A.Hockuba
ILUSTRATOR: Piotr Dumała
LICZBA STRON: 76
WYDAWNICTWO: Widnokrąg
ROK WYDANIA: 2018


Lustrzane inspiracje

Tytuły, które zaproponowałam – oprócz tego, że doskonale nadadzą się do nocnej lektury – są kopalnią pomysłów dla bibliotekarzy. Założenie dziennika z sentencjami, plastyczne wariacje na temat baśni, stworzenie artbooka z wierszami – sięgnijcie do tych pozycji, a zobaczymy sami, że warto wykorzystać je w pracy z młodszymi i starszymi dziećmi.

9 idealnych dobranocek dla małych i dużych

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec, Paweł Morawiec, Aleksandra Sobańska