spot_img

Żywa lekcja historii w ramach mirabelkowych warsztatów

Aby Polska była wolna i aby nigdy więcej nie trzeba było walczyć o niepodległość. Takie przesłanie płynie z wzruszającej historii opowiedzianej wraz z Mirabelką w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Darłowie. Podczas mirabelkowych warsztatów odbyła się żywa lekcja historii z uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

24 października 2018 roku losy ,,Mirabelki” Cezarego Harasimowicza połączyły na darłowskim, bibliotecznym spotkaniu, pokolenie młodych ludzi, uczniów SP nr 3 w Darłowie z uczestnikiem Powstania Warszawskiego, Panem Kazimierzem Kuligowskim. Spotkanie relacjonuje bibliotekarka Krystyna Krakowiak.

Żywa lekcja historii

Powróciły wojenne wspomnienia jedynego żyjącego powstańca w powiecie sławieńskim. Te same miejsca w Warszawie, te same nazwy ulic, na których walczył jako szesnastoletni wtedy goniec zostały opisane przez autora „Mirabelki”. Przytaczane przez bohaterkę książki i naszego gościa przeżycia, stworzyły obraz walczącej Warszawy. Dzieci z wielkim zainteresowaniem uczestniczyły w żywej lekcji historii.

Żywa lekcja historii w ramach mirabelkowych warsztatów

Koszmar wojny osłodziła nam Mirabelka, która w czasie pokoju była cudownym drzewem, a jej owoce były ulubionym przysmakiem warszawiaków i Pana Kuligowskiego. Czytając fragmenty książki, uczniowie zainteresowali się lekturą i nabrali ochoty na poznanie smaku mirabelki. Książka została wypożyczona, a dla uczestników przygotowano słodki poczęstunek – gofry z dżemem mirabelkowym.

Żywa lekcja historii w ramach mirabelkowych warsztatów

Walcząc o wolność Polski

Kolejnym punktem programu była prezentacja przedstawiająca darłowskie pomniki bohaterów walczących o wolność Polski. Ważnym atrybutem spotkania była również książka Pana Kazimierza ,,Kombatanci Ziemi Darłowskiej” jako nieodłączna lektura niepodległego miasteczka. Bibliotekarki odwołując się do  lektury Harasimowicza wskazały miejsca w Darłowie, gdzie rosną mirabelki.

Dzieci otrzymały do zasadzenia po pestce tego owocu. Sprawiło to wielką radość młodym uczestnikom, gdyż w ten prosty sposób, obserwując jak rośnie drzewko, będą mogli utożsamiać się z przeżyciami bohaterki, przenosząc to na własne – darłowskie podwórko.

Wydarzenie zakończone zostało życzeniami dzieci dla Ojczyzny ,,Aby Polska była wolna i aby nigdy więcej nie trzeba było walczyć o niepodległość”.

Żywa lekcja historii w ramach mirabelkowych warsztatów

Tekst: Krystyna Krakowiak | Zdjęcia: Agnieszka Stróż